Tuhaf Bir Kadın Roman Özeti | Leyla Erbil

  • 09 Şubat 2019
  • 1.810 kez görüntülendi.

Nermin adlı karakter şahsında Leyla Erbil, Türk kadınını ve sosyalizmi sorgulamıştır. 19 yaşında olan Nermin’in yaşadıkları ve sosyalist düşünce tarzı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Nermin: Romanın ana kahramanıdır. Romanın başında 19 yaşında, sonlarındaysa 40’lı yaşlardadır. Üniversite öğrencisidir. Yaşadığı hayattan şikâyeti vardır. Sosyalist düşüncesi vardır. Romanın sonunda halktan insanlar gibi düşünmeye başlar. Şiiri çok sever.

Halit: Nermin’in sosyalist arkadaşlarındandır. Onunla tanıştıktan sonra hayatının anlamlı olduğunu düşünür.

Anne: Nermin’in annesidir. Geleneklere bağlı kadınları sembolize eder. Nermin’i anlayamaz ve sürekli onunla çatışma yaşar. Nermin’e şiddet uygular.

Baba: Nermin’in babasıdır. Denizcidir. Hasta olan baba ölüm döşeğindedir. Ailesinin hasta halinde yaptıklarından dolayı kimseye hakkını helal etmez ve ölür.

Tuhaf Bir Kadın Roman Özeti

Nermin.üniversite öğrencisidir. Sanat çevresinden arkadaşları vardır. Nermin, annesi ile “Komşular ne der?” düşüncesi ve dini yaşam konusunda çatışmalar yaşamaktadır. Hatta bu çatışmalar annesinin şiddet uygulamasına kadar ilerler. Meral, Meral’in ağabeyi Bedri, Halit, Haluk, Salih ( Ömer Abi ), Şeref, Ahmet, Ayten ve İncilay yakın arkadaşlarıdır. Nermin arkadaşlarıyla meyhaneye gider ve Lambo, Degutasyonbu gittikleri yerlerdir. Buralarda şair ve yazarlarla tanışmaktadırlar. Ancak umduğunu bulanamayan Meral, şair ve yazarlar tarafından bile kendisinin bir cinsel obje olma olarak görülmesinden rahatsızdır.

Nermin komünist arkadaşları Haluk ve Halit’ten etkilenmiştir. Ancak birinin tutuklanması ve birinin de köyüne gönderilmesi ile onlardan uzaklaşmıştır. Halit’in ülkeden kaçmayı teklif ettiği mektubunun da annesinin eline geçmesi ile plan suya düşmüştür. Evden kurtulmak için Meral’in ağabeyi ile formalite bir evlilik yapar. Nermin’in babası ise hasta yatan bir adamdır. Gemicidir, denizcilikle ilgili güzel anıları vardır. Hiç kimseye hakkını helal etmeyen baba, evde ölmesin diye götürüldüğü hastanede vefat eder. Yıllar geçtikçe olgun bir kadın olan Nermin artık İşçi Partisi üyesidir. Sosyalizm adına, Taşlıtarla’ya taşınmıştır. Ancak halkı değiştireceğini düşünmesine rağmen, kendisi bir çocuğun memur olmasını isteyecek kadar halk tarafından değiştirilmiştir.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?