Tretman Örneği

  • 07 Mart 2022
  • 331 kez görüntülendi.

Tretman örneği özellikle de sanat sektörüne ilgi duyan kişilerin merak ettikleri yazı türlerinden birisi olmaktadır. Türk sinema ve filmleri için de bu yazılar hazırlanmıştır. Bu yazıların belirli özellikleri bulunmaktadır. Yazıların yazılmasındaki asıl amaç ise senaryo safhalarının kısaca gözden geçirilmesi olmaktadır. Bu duruma bir nevi özetini geçmek de denilmektedir.

Özellikle de sinema ve televizyon tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Tretman sayesinde tüm senaryoları okumaya gerek kalmadan film ya da dizinin senaryosu hakkında fikir sahibi olmak mümkün hale gelmektedir. Aynı zamanda senaryo yazım sürecinin de ilk adımı anlamına gelmektedir.

Özet demekten ziyade bu yazılara bir taslak oluşturmak da denilebilmektedir. Böylelikle de ilk olarak Tretman yazılması ardından dizi ya da film senaryosu gözden geçirilmektedir. Bu sayede de yazılan senaryoların çok daha kaliteli olması sağlanmaktadır.

İçindekiler

Tretman Özellikleri Nelerdir?

Tretman özellikleri nelerdir sorusu da bu konuyla ilgilenen kişilerin merak ettikleri detaylardan birisi olmaktadır. Bu yazıların kesinlikle belirli ölçütler dikkate alınarak yazılamaları gereklilik göstermektedir. Bu kavramın özelliklerini anlamadan önce sinopsis yazılarının ne anlama geldiğini anlamak gerekmektedir.

Çünkü her ikisi de birbirlerin bir parçası halinde olmaktadır. Sinopsis yazılar kısacası bir metin olmasına rağmen projenin omurgası konusunda pek çok bilgi vermektedir. Bir kitabın özeti şeklinde de düşünülebilmektedir. Tretman ise yapımların resmen ilk etaptaki omurgaları olmaktadır.

Diyalogların geçtiği ve senaryonun kısa bir özet şeklinde gözden geçirildiği yazılar olmaktadır. Sinopsis ise en fazla 50 cümleden oluşan ve içeriğinde diyalogların yer almadığı bir yazı türü olmaktadır. Yani Tretman yazıları daha gelişmiş ve içeriğinde diyalogların geçtiği yazılar olmaktadır.

Tretman yazmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu yazıların detaylarını ve özelliklerini bilmeleri gerekmektedir. Bu yazılar içerisinde öncelikli olarak bir senaryo kurulmaktadır. Daha sonrasında ise kurulan senaryolar, parçalara bölünmektedir. Aynı zamanda her sahne içerisinde yaşanacak olan olaylar da çok fazla detaya girmeden net bir biçimde anlatılmaktadır. Sahne numaraları ile birlikte detaylı akışları içermektedir.

Tretman Örneği

Tretman Örneği

Tretman Örnek İncelemeleri

Senaryoların yazılmaya başlanmadan önce ilk adımı olan Tretman örnekleri pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Sinopsis yazılara göre çok daha kavramlı olan bu yazıların normal senaryolar ile aralarındaki farklar da merak konusu olmaktadır. Normal senaryolarda kişiler arası diyaloglar direk olarak geçmektedir.

Ancak Tretman örneklerinde ise sadece belirli sayıda diyalog geçmektedir. Bunun yerine sahneler parçalara bölünmektedir. Her bir sahnede neler yaşanacağı kısa ve net bir biçimde anlatılmaktadır. Bu duruma Kabadayı filminden bir örnek vermek gerekirse halı saha sahnesi içerisinde yapılacaklar anlatılmaktadır. Ekranlarda ve senaryoda direk olarak diyaloglar yer almaktadır. Bu yazılarda ise olaylar Eski kabadayı, Ali Osman’a ait olan halı sahayı görür, arkadaşlarıyla kıran kırana maç izler şeklinde ilerlemektedir.

Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

  • Barış SAYMAZ

    Merhabalar öncelilkle.

    Diyelimki senaryomuzda bir bölüm 2 yada 3 mekanda geçiyor. O’zaman tretmanda bunu belirtecekmiyiz? Yada öneriniz varmı?

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?