Toz Duman İçinde roman özeti | Talip Apaydın

  • 03 Şubat 2019
  • 1.908 kez görüntülendi.

TOZ DUMAN İÇİNDE – TALİP APAYDIN

TÜRÜ: Millî Mücadele romanı- Sosyal roman

ÖNEMİ:  Kurtuluş Savaşı yıllarını farklı bir açıdan ele alması ve köylülerin sıkıntılarını anlatması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Kurtuluş Savaşı yıllarında Molla Mahmut şahsında Türk köylüsünün durumu, köylülerin birbirleriyle olan ilişkileri, Yunanlılar ile savaşılması için kurulan çeteler romanın ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Molla Mahmut: Romanın ana kahramanıdır. Yoksul bir Türk köylüsüdür. Düşmanı yurttan atmak için çalışmalar yapar ve çeteye katılır. Padişaha muhalif bir tavır sergiler.

İbrahim Bey: Millî Mücadele için çalışan ve çeteye önderlik yapan şahıstır. Yunanlıların ilerleyişini durdurmak için çalışmalar yapar.

İmam Ziver: Kendi çıkarını düşünen bir şahıstır. Düşman ile işbirliği yapmaktan çekinmez.

ÖZET:

Molla Mahmut çiftçilikle uğraşmaktadır. Annesi Ayşe Kadın, karısı Hacer ve oğlu Murat ile yaşamaktadır. Padişahın düşmanı yurda soktuğunu düşündüğü için ona düşmandır. Mültezimler vergi toplamak için köye gelip çiftçinin ekip biçtiği arazileri deftere yazarlar. Köydeki İmam Ziver ise köylüden kendi adına buğday toplamaya çalışmaktadır. Köydeki İbrahim Bey ile Molla Mahmut ise vatanı kurtarmak için yapılması gerekenleri konuşurlar. Molla Mahmut, Haceli’ye İbrahim Bey önderliğinde çete kuracaklarını söyler ve vergi vermemek için çaba sarf ederler. İmam Ziver ise vergi olayını duyunca zaptiyeye Molla Mahmut’u ve yanındakileri şikayet eder. İbrahim Bey ve çetesindekiler para bulmak için çalışırlar. Buldukları para ile de at, altın ve silah alırlar. Daha sonra Alaşehir’e düşmana baskına giderler. Uşak’a gelen Yunanlılar ise oraya Yunan bayrağı çekerler. Yunan askeri köye geldiğinde ise İmam Ziver ile Kadir Ağa hoş geldine giderler. İbrahim Bey’de durumu kontrol için oraya gider ama Hacı Nuri onu ve çetesini Yunan komutana söyler. Yunan askerler çeteyi ararlar ve Yan Bilal’i öldürürler.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?