Toprak Uyanırsa roman özeti | Şevket Süreyya Aydemir

  • 30 Ocak 2019
  • 155 kez görüntülendi.
Toprak Uyanırsa roman özeti | Şevket Süreyya Aydemir

TOPRAK UYANIRSA – ŞEVKET SÜREYYA AYDEMİR

İnancı olan bir insanın neleri değiştirebileceğini, göstermesi açısından örnek bir romandır. Emekli bir öğretmenin emekliliğinden sonra eğitim için gittiği bir köyü değiştirmesi anlatılır.

ŞAHIS KADROSU:

Ekmeksiz Köy’ün Öğretmeni: Vatansever bir yapısı vardır. İnsanlarla iyi iletişim kurar. Geçirdiği boş seneler için hayıflanan bir öğretmendir. Yaşadığı köyü temelden değiştirir.

Muhtar: Ekmeksiz Köy’ün muhtarıdır. Öğretmene her konuda yardım eder. Vatansever bir şahıstır.

ÖZET:

Ekmeksiz Köy’ün öğretmeni daha önceden emekli olmuş, vurdumduymaz bir kişidir. İç muhasebesini yaptığında uzun zaman boş şeylerle uğraştığını ve hayallerinin gerçekleşmediğini düşünür. Eğitim Müdürü ile konuşmaya gittiği bir vakit, bir köyde öğretmenlik yapabileceği müjdesini alır. Bu köy Sakarya iline bağlı Keltepe köyüdür. Bu köy romanda Ekmeksiz Köy olarak anılır. Nedeni ise köyde ekmeğin olmamasıdır. Köye gidince hayal kırıklığına uğrar çünkü köy son derece kötüdür. Geri dönmek ister ama başaramaz. Köyde çok şey yapılabileceği düşüncesine kapılarak oradan ayrılmaz. Köye dert olan bataklığı kurutan öğretmen, okulu da elden geçirir. Köy odaları açar ve bir eğitim seferberliği başlatır. Ekmeksiz Köy’e yabancılar da gelmeye başlar.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up