Toprak Kokusu roman özeti | Reşat Enis Aygen

  • 26 Ocak 2019
  • 114 kez görüntülendi.
Toprak Kokusu roman özeti | Reşat Enis Aygen

TOPRAK KOKUSU ROMAN ÖZETİ

Topraksız insanların yaşayışlarını, acılarını anlatması açısından önemli olan bu eser kendisinden sonra gelecek Orhan Kemal, Yaşar Kemal, Kemal Tahir romanlarının habercisidir. Yani diğer büyük yazarların ayak seslerinin önceden yankılanmasıdır. Konu olarak Mehmet Ağa ve kızı Elif şahsında Çukurova köylüsünün acıları ve  yaşadıkları işlenmiştir..

YAZAR: REŞAT ENİS AYGEN

ŞAHIS KADROSU:

Mehmet Ağa: Elifin babasıdır. Fakir bir köylüdür. Faizle para alır ve köyde ektiği topraklarla geçinmeye çalışır.

Elif: Romanın ana kahramanıdır. Mehmet Ağa’nın kızıdır. Çocukluğundan olgunluk dönemine kadar köyde ve şehirde acılar çekmiştir. Ağa tarafından tecavüze uğrayan Elif, ağalara düşman olur.

Türkan: Şehirde Elif’e destek olan öğretmendir.

ÖZET:

Mehmet Ağa fakir bir köylüdür. Hasat zamanı yapılacak işleri çoktur ama bunları yapacak parası yoktur. Bankadan kredi çekmek ister ama faizler hem yüksek olduğu için hem de az para verdikleri için kredi çekemez. Kötüköy’ün zenginlerinden Yarım Hacı’dan borç alır. Yarım Hacı tefecidir ve yüksek faizle borç vermektedir. Mehmet Ağa’nın güzel kızı ise köyün öğretmeni Yalçın’ı sevmektedir. Elif bir binbaşının yanında büyütülmüş bir kızdır. Yalçın ve Elif nişanlanırlar. Yalçın’ın köyde yaptığı güzel çalışmalar Yarım Hacı’nın hoşuna gitmez.

Çünkü onun çıkarlarını zedelemektedir. Yarım Hacı, Yalçın’ı bir iftira ile hapse attırır. Bu bir tecavüz iftirasıdır. Ama gerçekler anlaşılır ve Yalçın kurtulur. Yarım Hacı ise olaylarının kendi tezgâhı olduğunun anlaşılmaması için mağdur çocuğu öl- dürtür. Elif ise Ağa tarafından kirletilir. Başına gelenlerden dolayı Elif ölmeyi bile düşünür. Babası Mehmet Ağa ise ölür. Şehre giden Elif burada öğretmen Türkan ile tanışır. Onunla aynı evde kalır ve lisede okur. Yıllar sonra Yüreğir köyünde ırgatlar ayaklanır. Ekinleri ateşe verirler. Elebaşları ise Eliftir. Elif hapse atılır ama Çukurova’nın ağa elinden alınarak devletleştirilmesi tasarlanır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up