Toprak Ana Roman Özeti | Cengiz Aytmatov

  • 19 Kasım 2018
  • 3.395 kez görüntülendi.
Toprak Ana Roman Özeti | Cengiz Aytmatov

ROMAN: TOPRAK ANA

YAZAR: CENGİZ AYTMATOV

TÜRÜ: Sosyal roman

KONUSU: Savankul ve ailesinin mutlu yaşamının savaşın patlak vermesi sonucu bozulması ve aile bireylerinin yaşadığı sıkıntılar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Tolunay: Romanın başkahramanıdır. Ailesine sahip çıkan, eşine değer veren bir kadındır.

Savankul: Tolunay’ın kocasıdır. Kara bıyıklı ve esmer bir adam olan Savankul, azimli ve çalışkan bir adamdır.

Kasım: Babası Savankul’a benzeyen bir gençtir. Çalışkandır, babası gibi çiftlik işleri ile uğraşır. Savaşta ölür.

Muslubeg: Savankul’un ortanca oğludur. Müzikten hoşlanan bir gençtir.

Aliman: Kasım’ın eşidir. Kasım savaşta ölünce bir çobandan çocuğu dünyaya gelir. Doğumda kendisi ölür.

ÖZET:

Genç bir köylü kızı olan Tolunay, Savankul’a âşık olur ve onunla evlenir. İkisinin de en büyük hayali sürebilecekleri ve sadece kendilerine ait olan bir toprak parçasına sahip olmaktır. Evliliklerinden sonra Tolunay ile Savankul’un üç çocuğu olur. Çocuklar zamanla büyürler. Savankul köye ilk defa traktör getiren kişi olmuştur. Çocuklarından en büyükleri Kasım, babası gibi biçerdövercilik yapmaya başlamıştır. Muslubeg ise çiftliğin komsomolunda yani devrimci partide sekreter olarak çalışmaktadır. En küçükleri Caynak ise şehirde öğretmen olmak için okumaktadır. Kasım, Aliman adlı bir kızla evlenir.

Savankul ve ailesi için her şey güzel giderken bir zaman sonra savaş patlak verir. Önce Kasım, daha sonra da kardeşi Muslubeg ile babası Savankul da askere çağrılır. Tüm köylüler cephedeki askerler için çalışmaya başlamışlardır. Caynak ise ilerleyen günlerde evdekilerden habersiz cepheye gitmiştir. Savankul ile Kasım cephede ölür. Cephede olan Caynak’tan da haber alınamamaktadır. Geride kalan kadınlar ise dul olarak savaşın tüm sıkıntılarını ve acılarını yaşamaya başlarlar. Kasım’ın eşi köye gelen bir çobanla ilişki yaşar ve ondan hamile kalır. Kasım’ın annesi ise gelinine her şeye rağmen sahip çıkar. Doğum yaptığı bir gece, gelini Aliman’ı kasabaya götürmeye çalışır. Çocuk doğar ama Aliman ölür.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up