Tohum ve Toprak Roman Özeti | Orhan Asena

  • 13 Aralık 2018
  • 425 kez görüntülendi.
Tohum ve Toprak Roman Özeti | Orhan Asena

Tohum ve Toprak

Tohum ve Toprak romanı,  Orhan Asena tarafından yazılan tarihi bir romandır. 2. Mahmut dönemine ışık tutan roman aynı zamanda Yeniçeri isyanlarını da anlatmaktadır. Tohum ve Toprak eseri konu olarak Yeniçerilerin isyanları ve buna karşı Alemdar Mustafa’nın güçlü ve korkusuz tavrını işlemektedir.

Tohum ve Torak romanı özetini, kişilerini, olay örgüsünü, türünü, yazarını ve konusunu sizler için yazdık.

TİYATRO: TOHUM VE TOPRAK

YAZAR: ORHAN ASENA

TÜRÜ: Tarihi Roman

ÖNEMİ: II. Mahmut dönemine ışık tutması ve Yeniçeri isyanını anlatması açısından önemlidir.

KONUSU: Yeniçerilerin isyanları ve Alemdar Mustafa Paşa’nın dirayetli tavrı eserin ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Alemdar Mustafa Paşa: Devleti pisliklerden kurtarmaya gayret gösteren idealist bir insandır. Sert ve kudretli bir paşadır. İsyanları bastırmış devlet otoritesini sağlamaya çalışmıştır ama kendisi de insanlar tarafından yalnız bırakılmıştır.

Diğer Tarihi Şahıslar: II. Mahmut, Amber Ağa, Ramiz Efendi, İsa Ağa, Lala Mehmet, Ayşe Sultan, Kamertap, Gülten Kalfa, Naciye Kalfa, Abit Ağa, İç Oğlanı, Cariyeler, Ulaklar, Bölük Ağası, Küçük Refik Edendi, Bayburtlu Süleyman…

ÖZET:

Yeniçeriler ayaklanır ve III. Selim’i öldürürler. Kendi istedikleri adamları devlet yönetiminde görmek isterler. Alemdar Mustafa Paşa ise III. Selim’in ölümünün önüne geçemese de isyanı bastırmış ve II. Mahmut’u tahta geçirmiştir. Devletin başında II. Mahmut olmasına rağmen Alemdar Mustafa Paşa yaptıkları ile padişahtan daha kudretli bir duruma gelmiştir. Sarayda ise Alemdar Mustafa Paşa’nın düşmanları da vardır. Alemdar Mustafa Paşa cesur olduğu kadar iyi kalpli bir yüreğe de sahiptir. Saray cariyelerinden biri onu sevmektedir. Bu cariye Alemdar Paşa’nın da gönlünde yer etmiştir. Yeniçeriler bir zaman sonra daha güçlü bir şekilde ayaklanmışlardır. Başta padişah olmak üzere herkes Alemdar Mustafa Paşa’yı yalnız bırakacaktır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up