Tohum Tiyatro Özeti | Necip Fazıl Kısakürek

  • 10 Mayıs 2019
  • 1.489 kez görüntülendi.

Tohum Tiyatro Özeti | Necip Fazıl Kısakürek

Eser , işgal altında ki Maraş üzerinden anlatılmaktadır fakat asıl verilmek istene mesaj Anadolu’daki o tohum gibi saklanan gizli ruhtur. Bu ruhun yüceliği , özelliği maddelere karşı olan üstünlüğü anlatılmak istenmiştir.

 TÜRÜ :Tiyatro 

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Necip Fazıl Kısakürek

ÖNEMİ: 1935 yılında Tohum , o yılların geniş ilgi toplayan eserlerinden biridir.

KONUSU: Eser, işgal altındaki Maraş’ta geçen olayları ele almaktadır. Anadolu’daki özel ruhu taşıyan nadir insanlardan Ferhat’ın hikayesi Tohum’u oluşturmaktadır.

Ösym sınavlarında başarıyı yakalamak için yayınladığımız tüm eser özetlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini istiyorsanız android uygulamamızı playstoreden indirebilirsiniz.

ŞAHIS KADROSU:

Ferhat Bey : Osman’ın ağabeyidir. Maraş’ın düşmanlardan kurtulması için bir umuttur. Eserin baş kahramanıdır.

Osman: Ferhat’in kardeşidir. Çeteciler tarafından öldürülür.

Osman’ın Karısı : Kocası öldürülünce esir düşen kadının yardımına Ferhat koşar.

Hancı : Yolcu’ya işgal yıllarını anlatmaktadır.

Yolcu: Ferhat ile tanışıp , Osman’ın karısına yardım eder. İstanbul’lu genç bir yolcudur.

Tohum Tiyatro Özeti

Fransız işgali altıda bulunan Maraş’ta olaylar geçmektedir. Esaretten yeni dönmüş İstanbul’lu genç yolcuya işgal yıllarını anlatır hancı . Maraş’taki iç ve dış düşmanlardan kurtulmanın en büyük ümidi Ferhat Bey’dir. Ferhat’ın kardeşi çetecilerden gelen bir mektup sonucu onlara meydan okumaya gitmiştir ve öldürülmüştür , karısını da kaçırmışlardır. Ferhat Bey , genç yolcu ile çetecilere haber yollamıştır ; gece yarısı gelecektir. Saat tam on iki olduğunda Ferhat Bey çetecilerin toplandığı meyhaneyi basar ve tepedeki lambayı düşürüp her yeri karanlığa boğar.

Karanlıktan fırsat bilip çetecelerin reisini dağa kaldırır ve bu sayede Osman’ın karısını serbest bırakmak zorunda kalırlar. Ferhat Bey , Osman’ın karısına yolcu ile birlikte İstanbul’a gitmesini söyler ve birlikte yola çıkacaklardır. Genç yolcu , yola çıkmadan önce önemli bir şey öğrenir ; Osman’ın karısı,aslında kocasına değil Ferhat Bey’e aşıktır ve Ferhat Bey’de içten içe aslında onu sevmektedir. Ferhat Bey yolcudan bunu bir sır olarak saklamasını ister. Tam bu konuşma sırasında dışarıdan sevinç çığlıkları gelir Maraş işgalden kurtulmuştur. 12 Şubat 1920’de Maraştan mutluluk ve sevinç çığlıkları içinde yolcu ve Osman’ın karısı ayrılır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?