Tipi Dindi Roman Özeti | Mahmut Yesari 

  • 28 Şubat 2019
  • 446 kez görüntülendi.

 Tipi Dindi Roman Özeti | Mahmut Yesari 

Tipi Dindi eseri aslında bir ailenin ölüm hikayesini anlatmaktadır. Romanın kahramanı Macit aşk acısından sonra düştüğü alkol bataklığının ardından , babasının ölümü ile de iyice dibe vurur. Macit ve ailesinin yok oluş hikayesini , acılı hayatlarını Mahmut Yesari ele almıştır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Mahmut Yesari

ÖNEMİ: Tipi Dindi eseri yazarımız Mahmut Yesari’nin ustaca roman alanında güçlendiğini gösterir. Romandaki karakterler arasındaki konuşmalar , psikolojilerini belirlemek , tüm olayların Macit’in etrafında dönmesi , edebiyattaki özgünlüğü ve rahatlığını göstermektedir.

KONUSU:   Roman Macit’in çevresinde gelişiyor olsa da yazar Mahmut Yesari aslında toplumsal hayattaki , yaşama yenik düşen ve topluma ayak uyduramayan bir ailenin tükenişi ele almaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Macit  : Romanın kahramanıdır. Acıları sonucu alkole bağımlı olup , ailesine bakmayı unutur.

Nesrin : Macit’in sevdiği kızdır.

Müzehher : Macit’in kız kardeşidir. Veremden acı içinde ölür.

Niyazi : Macit’in erkek kardeşidir. Devlet sahiplenip yatılı okula vermiştir.

Tipi Dindi Roman Özeti

Macit , Nesrin adında bir kızı sevmektedir. Nesrin’e cüzdanından boş kağıt çıkaracakken ; başka kızın fotoğrafını düşürür. Nesrin , bunu görüp ihaneti kabul etmez ve ayrılır. Hemen avukat bir adamla nişanlanır. Macit ruhsal bir çöküşe girer ve kendini alkol batağına sürekler. Resmen bir bataklığa giren Macit’e bir gün Müzehher’den mektup gelir.Mektupta ise babasının hasta olduğunu ve ölmeden önce görüşmek istediğini yazar. Macit uzun zaman eve gitmediğini hasta babası , kardeşlerini geride bıraktığını bir an hatırlar,eve gider. Macit , mahalle ve akrabaları tarafından kötü bakışlar arasında eve varmıştır. Artık çok geçtir babası ölmüştür. Macit o mahallede kalamayacağını anlar. Yetim kardeşlerini de alıp başka bir ev tutar.Müzehher hasta olur,veremdir. İyi bir bakıma tabii olursa iyileşebilecek olan Müzehher bu şartlar altında zorlanır. Macit , kız kardeşine iyi bakamayacağının farkındadır. Camdan dışarıdaki tipiyi izleyen Macit , ateşler içinde yanan kız kardeşine doktor bulmak ister. Macit içimdeki tipiye göre dışarıdaki tipi hiç bir şey der. O soğuğa rağmen , o tipiye rağmen Macit , Müzehher’e doktor bulmaya çıkar. Müzehher’de ölüm ile son kez savaşıp yenik düşmüş ; ölmüştür. Sabaha karşı bir caddede donarak bulunan Macit , uğraşlar sonu kendine gelir ” tipi dindi mi ?”der. Dışarıda bahardan kalan havaya bakıp yakın bir arkadaşı tipi dindi der. Macit’in son sözleri olur ve yaşama gözlerini yumar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?