Tevfik Fikret’in Eser Özetlerini Oku

  • 15 Kasım 2017
  • 4.345 kez görüntülendi.

Tevfik Fikret Eser Özetleri

Tevfik Fikret Eser Özetlerinden derlediğimiz bu yazımızda Rubab-ı Şikeste, Haluk’un Defteri, Şermin ve Hasta Çocuk eserlerinin özetlerini bulacaksınız. Okumuş olduğunuz özetlerle ilgili yorum yapmayı lütfen unutmayınız.

RUBÂB-İ ŞİKESTE ÖZETİ:

Tevfık Fikret’in şiir kitabıdır. Fikret’in birtakım gençlik şiirleri ile “Sanat sanat içindir.” anlayışına uygun olarak kaleme aldığı manzumeleri yer almaktadır. Kitapta Tevfik Fikret’in kendi şahsi tarzını bulmaya başladığı görülmektedir. Eser dört bölümden oluşur. Bunlar sırasıyla “Rübab-ı Şikeste, Aveng-i Tesâvir, Aveng-i Şuhur, Eski Şeyler” dir. Mehmet Kaplan bu kitaptaki şiirleri “şairin kendi benini, duyuş tarzını, ızdıraplarını ve özleyişlerini anlattığı şiirler” ile “sanat görüşlerini ortaya koyan şiirler” olarak ikiye ayırmıştır.

HALUK’UN DEFTERİ ÖZETİ:

Tevfik Fikret’e ait olan ve 1911 yılında yayımlanan kitap üç bölümden oluşmuştur. “Haluk’un Amentüsü, Promete, Haluk’un Deva’ı” gibi ünlü şiirleri birinci bölümde yer almaktadır, ikinci bölümün başlığı “Hayata Karşı Beşer’’dir. “Ferda” şiirinin yer aldığı üçüncü bölümün başlığı ise “Hitabeler”dir.

ŞERMİN ÖZETİ:

Tevfik Fikret’in çocuklar için kaleme aldığı bir şiir kitabıdır. 1914 yılında yayımlanmıştır. Tevfik Fikret’in son eseri olan Şermin, şairin heceyle kaleme aldığı tek şiir kitabıdır. Sekizli hece ölçüsü kullanılmıştır. Kitapta otuz bir adet şiir vardır. Fikret bu şiirlerle çocuklara ahlaklı olmanın faziletini, yoksul ve sakat olanlara yardım etmenin önemini öğretmeyi amaçlamış ve onlara sanatı sevdirmeye çalışmıştır. Şermin adı, şairin genç yaşta ölen kız kardeşi Sıdıka Hanım’ın kızının adıdır.

HASTA ÇOCUK ÖZETİ:

Tevfik Fikret’in ünlü manzumesidir. Şiirin yazılmasına sebep olan şahıs Haluk’tur. Haluk bir gece hastalanır ve ateşler içindeyken eve doktor çağrılır. Fikret şiirini bunun üzerine yazmıştır. Şiirde çocuk, anne ve doktor arasında geçen diyaloglar vardır. Şiirde “kulağa göre kafiye” anlayışı başarıyla uygulanmıştır. Bu şiirin zengin bir yapı çerçevesinde oluşması, Servetifünun şiirini müjdecisi olarak görülmüştür.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?