Teneke Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 02 Ocak 2019
  • 4.417 kez görüntülendi.
Teneke Roman Özeti | Yaşar Kemal

Teneke Roman Özeti

Teneke, Yaşar Kemal‘in nehir roman diyebileceğimiz bir üçlemesinin ilk kitabıdır. Yılanı Öldürseler, Hüyükteki Nar Ağacı ve Teneke romanlarından oluşan bu seri yazarın yine ustalığını gösterdiği güzel romanlardır.

Teneke romanı kısaca Çukurova’dan kasabaya gelen bir kaymakamın yaşadığı zorlukları anlatmaktadır. Kaymakamın ağalar, zenginler ve kolluk güçleri ile mücadelesi anlatılmıştır.

Eser Adı: TENEKE

Eserin Yazarı: Yaşar Kemal

Eserin Türü: Sosyal Roman

ÜÇLEMENİN DİĞER KİTAPLARI:

  1. Teneke Romanı Özeti
  2. Yılanı Öldürseler Romanı Özeti
  3. Hüyükteki  Nar Ağacı Romanı Özeti

TENEKE ROMANI ŞAHIS KADROSU:

Kaymakam (Fikret Irmaklı): Yeni mezun bir kaymakamdır. İstanbul’da yetişmiş, kültürlü bir gençtir. Romanda maşa olarak kullanılmak istenen bir kaymakamdır. Ancak zenginlere ve köylüyü ezen her gruba savaş açar, daha sonra da köyden sürülür.

Resul Efendi: Resul Efendi, üç aydır kaymakamı olmayan kasabada kaymakam vekilliğine atanmıştır. Dürüst, çalışkan, işine sadık bir insan olan Resul Efendi, otuz yıllık memurdur. Resul Efendi kasaba halkındandır. Bu yüzden kasabadaki insanları yakından tanır, dönen dolapların iç yüzünü iyi bilir. Dürüst bir kişiliği olduğu için de onların bu isteklerini yerine getirmez:

Kürt Memed Ali: Köy halkından direnişi temsil eden diğer bir kişi de Kürt Me- med Ali’dir.

Zeyno Karı: Köy halkını örgütleyen kadındır. Cesur bir yapısı vardır.

TENEKE ROMANI ÖZETİ

Çukurova bölgesinde bir kasabada ağalar, eşraftan insanlar çeltik ekerek zenginliklerine zenginlik katmaktadırlar ancak halk zaten yoksulluk içinde yaşarken çeltik sebebiyle gelen sıtma yüzünden çoluk çocuğunun ölümünü seyretmek zorunda kalır. Bu sebeple ağaların çeltik ekmesini istemezler. Ağalar çeltik tarlalarına ruhsat verecek, kendileriyle işbirliği yapacak yöneticiler ararlar kendilerine. Kasabaya gelen kaymakam işlerine çomak sokacak olursa, bir yolunu bulup onu görevinden aldırırlar. Üç aydır kaymakamsız olan kasabada Resul Efendi kaymakam vekilliği yapmaktadır.

Dürüst, görevine sadık bir memur olan Resul Efendi ağaları oyalar, onların ruhsatlarını imzalamaz ama onların ne oyunlar oynayabileceğini de hesap ettiğinden onlara açıktan itiraz da etmez. Bir gün kasabaya Fikret Irmaklı adında genç, yeni mezun, toy bir kaymakam gelir. Önceleri ağaların oyununa kanıp onların her istediğini yapan bu tecrübesiz kaymakam, ortada dönen dümeni anlayınca ani bir dönüşle ağalara ve eşrafa ters düşer. Köylünün her işini halleder, onları makamında dinler. Köylü artık onu çok sevmektedir.

Ağalar onun bu yeni tavrından çok rahatsız olurlar. Adana’ya, Ankara’ya onun hakkında çok çirkin iftiralar içeren dilekçeler yazarlar. Sonunda Fikret Irmaklı da bozuk düzenin kurbanı olur ve Kars Kağızman’a sürülür.


Eser özetlerini mobil uygulamamızdan okuyabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.