Tehlikeli Oyunlar Roman Özeti | Oğuz Atay

  • 21 Kasım 2018
  • 12.547 kez görüntülendi.

ROMAN: TEHLİKELİ OYUNLAR

YAZAR: OĞUZ ATAY

TÜR: Postmodern roman

ÖNEMİ:  Türk edebiyatında bir başkaldırı olarak nitelenen roman, postmodern anlatı özelliği göstermesi açısından da önemlidir ki bazı akademisyenler bu eseri Türkiye’deki ilk postmodern yapıt olarak görürler.

KONUSU: Dört ana bölümden oluşan eserde Hikmet’in yaşamı, hayalleri, hayata yabancılaşması sıra dışı tekniklerle ve cümlelerle anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Hikmet Benol: Romanın ana karakteridir. Hayatı yetersiz bulan bir şahıstır. Roman sonunda intihar eder. Hayata tutunamayan bir kişiliktir. Geri dönüşlerle hayatının muhasebesini yapar.

ÖZET:

Hikmet yatağında kendisiyle ve yaşadığı hayatla ilgili düşüncelere dalmıştır. Karısından ayrılmıştır ve yeni bir yaşama tutunmaya çalışmaktadır. Nurhayat Hanım ise Hikmet’in komşusudur. Askerdeki oğlundan gelen mektupları Hik- met’e okutur ve onlara cevap yazdırır. Hikmet bu arada bir oyun kurar. Askerdeki gencin adı Hidayet’tir ve Hikmet ona hitaben mektuplar yazmaktadır. Hikmet Nurhayat hanımın oğlunun da ödevlerine yardım eder. Bu ödevler sırasında Hikmet, yaşadığı ülkeye dair ironik eleştiriler yapar. Meyhaneye de giden Hikmet sarhoş olduktan sonra Bilge’nin yanına gider. Onunla sohbete başlar.

Hikmet arada sırada da eşi Sevgi’ye dair yanmışlıkları ve onun yaşamını geri dönüşlerle düşünür. Eşi Sevgi’ye annesinin ölümünden sonra Selim destek olmuştur. Hikmet, Sevgi’nin arkadaş çevresi nedeniyle ondan ayrılmıştır. Hikmet insanlığa her konuda yol gösterecek bir ansiklopedi yazmak ister. Romanın sonunda Büyük Oyun adıyla bir oyun düşleyen Hikmet, “Ruh Proletaryası’’ adını verdiği bir sınıf oluşturur ve bu sınıfta ezilenleri bir araya getirir. Oyunlarına başkalarını almak taraftarı da değildir. Bu oyunlarda kişilik bölünmesi yaşayan Hikmet, sonra hayatı fazla taşıyamayacağını dile getirerek intihar

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?