Tatarcık Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

  • 05 Nisan 2019
  • 3.761 kez görüntülendi.

Tatarcık Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

Halide Edip Adıvar , her zaman romanlarında olduğu gibi Tatarcık eserinde de toplumun gerçekliğini , dönemin sosyal yaşantısını vurgulamıştır. Eserde Cumhuriyet’e geçiş ile birlikte yaşananlar , değişen değer duyguları ön plandadır. Genel de olduğu gibi Halide Edip yine kendine baş kahraman olarak bir kadın figürü belirlemiştir.

TÜRÜ: Roman

YAZAR : Halide Edip Adıvar

ÖNEMİ : Eser , Cumhuriyet ile birlikte değişen değer yargılarını, yaşayış tarzlarını, maddi ve manevi kabulleri ve bunlara yöneltilen bakışları edebi bir üslupla harmanlayarak aktarmaktadır. Cumhuriyet döneminin gençlerini, eski-yeni, aydın-halk, gelenek-modernizm çatışmalarını farklı roman kişileri çerçevesinde ele alır.

KONUSU : Lale adında ki kitabın baş kahramanı okuyup kendini geliştirip , başka çocuklara İngilizce dersi vermeye başlar. Kendi değerlerini ve fikirlerini ortaya koyup , bulunduğu yeri geliştirmek için elinden geleni yapar. Başkalarının ne dediğini çokta umursamaz. Yaşadığı bazı zorluklara rağmen de sonunda aşkını bulur ve nişanlanır. Eser sonunda Cumhuriyet Devrine geçiş zamanında Lale’nin başarılı dik duruşunun zaferi vurgulanır.

ŞAHIS KADROSU:

Lale (Tatarcık ): Eserin baş karakteridir. İngilizce öğretmenliği yapmaktadır. Bulunduğu köyü biraz daha ileri taşımak için çabalar, köydeki diğer insanlar bunun bedeli olarak Lale’yi iyi bir eş adayı olarak görmez fakat Lale’nin çokta umrunda değildir.

Osman Kaptan : Lale’nin babasıdır. Kurtuluş Savaşı’n da mermi taşımış Tatar Osman Kaptandır. Lale on üç yaşındayken vefat eder. Lale’ye de Tatarcık adı babasından kalmadır.

Lalezar Hanım : Lale’nin annesidir. Kızı on üç yaşındayken dul kalmıştır.

Sungur Balta : Yalı zengini bir adamdır , Lale’yi sevdiğini söyler fakat Lale ondan haz etmez ve tüm insanların içinde azarlayıp , laf sokar niyetini belli eder.

Recep : Lale’nin samimi duygularına inandığı adamdır. Lale ile birbirlerini sevip nişanlanırlar.

Tatarcık Roman Özeti

Lale yani Tatarcık Karadeniz kıyılarındaki Poyrazköy’de doğmuştur. Babası uzun süre kaptanlık yapmıştır. Kurtuluş Savaşı’n da mermi taşımış Tatar Osman Kaptan. Kızı Lale’ye de Tatarcık adı babası yüzünden takılmıştır. Babası Tatarcık on üç yaşındayken vefat eder. Yetim kalan Tatarcık içine kapanır ve insanlardan uzaklaşır. Köyde de dışlanır , Tatarcık bu harekete karşılık okuyup İngilizce öğretmeni olur.

Dönemin bazı zengin İstanbullular’ı  , yalılarını konaklarını satıp ; Cumhuriyet Devri’nde ki değişime ayak uyduramayıp bu sahil köyüne taşınırlar. Sahil köyü olan Poyrazköy’de ki bu zengin yalılara Tatarcık zengin çocuklara İngilizce dersi vermeye başlar. Geçimini öğretmenlikten sağlar , bisikletine atlayıp arada balık tutmaya gider. Bir gün bisiklet yolundayken Sungur Balta yolunu keser , Tatarcık herkesin içinde onu azarlar. Köylü kadınlar Tatarcık için uygun bir eş adayı olmadığını söylerler. Tatarcık ise köye uygarlık getirmek biraz daha ileri taşımak için uğraşmaktadır. Bu arada Sungur Paşa Korusu’na yedi genç gelir köye canlılık getirirler. Bu gençlerden Recep ile anlaşan Tatarcık ona ve samimi duygularına inanıp nişanlanır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?