Tante Rosa Roman Özeti – Sevgi Soysal

  • 07 Temmuz 2021
  • 236 kez görüntülendi.

Tante Rosa Roman Özeti – Sevgi Soysal

Tante Rosa Romanı, İletişim yayıncılık etiketi ile raflardaki yerini almıştır. 2002 yılında basılan Tante Rosa Romanı büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Bu yazıda sinemaya da uyarlanan Tante Rosa romanın özetini bulabilirsiniz.

Türü:

Roman

Önemi:

Tante Rosa aynı zamanda sinemaya da uyarlanan kitaplardandır.

Tante Rosa Özeti

Henüz 11 yaşındayken Tante Rosa, haftalık aile dergisi olan Sizlerle Baş Başa’da Kraliçe Victoria’nın at üstünde olan görüntüsüne özenir. Böylece ilk olarak at cambazı olmaya karar verir. Bu fikirden vazgeçmesi zorlanarak Rahibeler okuluna gönderilir. Tante Rosa kendisinin prenses olduğuna inanır ve prensesler gibi bir hayatı olacağını düşünür.

Tante Rosa’nın Rahibeler okulunda maruz kaldığı davranışlar, hayato boyunca karşısına çıkan toplumsal cinsiyet rollerinin çarpıcı birer örneklerini oluşturmaktadır. Tante Rosa, kadınların toplumsal yaşamdaki yerini bir toplumsal denetime tabi tutulduğunda fark etmiştir. Tante Rosa, ilk defa birliktelik yaşadığı Hans ile evlenmek zorunda olduğunu düşünmüştür. Gel zaman git zaman derken Tante Rosa yaşlanmıştır.

Finansal sıkıntılar ve yaşlılığın getirdikleri ile yüzleşmeye mahkûm olan Tante Rosa, artık bir şarkı söylediğinde, genç ve güzel kadınlar gibi süslendiğinde alay konusu haline gelmiştir. Ancak eline gitarını alıp “Tante Rosa, Tante Rosa, I Love You şarkısını söylerken, onun hayatla alay ettiği gözlemlenir. Tante Rosa’nın işsiz ve işsiz ve aşksız zor bir noktada olduğu, onun bataklığa saplanması değildir. Tante Rosa, sürekli ileri bakabilen ve koşabilen kadınlardandır. Tembel ve çaresiz olmak ona göre bir şey değildir. Bu nedenle yine Sizlerle Baş başa dergisinin yazdıklarına başvuru yapar. Ancak, başvurusundan sonra, dergide yapay bilgilerin olduğunu anlar.

Bu yalanların farkına varan Tante Rosa, bir süre fark ettiği şeyleri yok saymaya başlar. Bir kulüpte çalışmak üzere verilmiş kasiyerlik ilanını görür ve tereddüt yaşar. Aklına “Ekmek ve Hürriyet” sloganları eşliğinde bağıran, mücadele eden insanlar gelir. Bunun için işi kabul eder. Yaşlanmıştır, ancak para kazanması gerekmektedir. Bir süre sonra bu kasiyerlik işinden oldukça keyif almaya başlar. Aslında dünyanın en eğlenceli ticaretini izlemektedir. Erkeklerin birbirini kazıklaması onlara keyif verir. Bir nevi erkeklerin kutsal olan aptallığını izliyordur.

Tante Rosa, her şeyin göreceli olduğunu, insan davranışlarının farklı koşullarda başka hallere bürüneceğini, ahlakın, aşkın ve tutkuların bir seyir odluğunu düşünür. İçindeki tutkuları serbest bırakarak bir adam ile gizlice odaya çekilir ve yakalanır. Bunun için çalıştığı ayın parasını bile alamadan yaka paça dışarı atılır.

Bir tren penceresinden etrafını izlerken Tante Rosa, hayata gözlerini yumar. Hayatında yaşanan karmaşalar ve ölüm hızı, ölümünden sonrada devam etmektedir. Cenaze töreni, birçok bürokratik engele takılmıştır. Oldukça sıkıcı ve yorucu olan prosedürlerden sonra cenazesi yakılarak külleri, eski eşlerinden Mathes’e teslim edilir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?