Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti | Şemsettin Sami

  • 08 Nisan 2019
  • 3.696 kez görüntülendi.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti | Şemsettin Sami

Eser , Osmanlıca harflerle basılmış ilk Türkçe roman örneğidir.  Tanzimat Dönem’ne ait bir eserdir. 1872’de yazılmış, Latin harfleriyle ilk kez 1964 yılında basılmıştır.  Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat ; Talat ve Fitnat’ın Aşkları anlamını taşımaktadır. Romantizm tema başlığı altında olaylar gelişmektedir. Eserin dili dönemini göre oldukça yalındır.

TÜRÜ: Roman

YAZAR : Şemsettin Sami

ÖNEMİ :  Şemsettin Sami’nin ilk ve tek romanıdır. Türk edebiyatının yerli ilk romanıdır. Eser , teknik açıdan eksiklikleri mevcut olmasına rağmen ilk yerli roman olması romanın en büyük özelliğidir. Romantizm akımına dahil bir romandır.

KONUSU : Eser, görücü usulü evliliğin sakıncalarını ele almıştır. O dönem de fazla  yaygın olan görücü usulü evlilik sonucunu romanda anlatılmaktadır. Romanın baş karakteri Fitnat’dır.

ŞAHIS KADROSU:

Fitnat : Küçük yaşta annesinin ölümü sonucu yetim kalmış , üvey babası Hacı Mustafa tarafından yetiştirilmektedir. Baskı altında kimse ile konuşturulmadan yetiştirmeye çalışılır. Üvey babası istemediği görücü usulü bir evlilik yaptırır. Fitnat Talat’a aşıktır.

Talat : Fitnat’ın aşkıdır. Fitnat’ı tesadüf eseri görüp aşık olur. Küçük yaşta babası ölmüştür , annesi tarafından büyütülmüştür. Aşkı Fitnat’a kavuşamaz.

Hacı Mustafa : Fitnat’ın üvey babasıdır.Kendine göre bir dükkanı vardır. Üvey kızı Fitnat’ı görücü usulü yaşlı bir adam ile evlendirmek ister ve dediğini yapar. Fitnat’ı dinlemez.

Zekiye Hanım : Fitnat’ın annesidir. Kızına hamileyken kocasını terk etmiştir. Hacı Mustafa ile evlenmiştir. Fitnat dünyaya geldikten bir kaç yıl sonra Zekiye Hanım vefat eder.

Saliha Hanım : Talat’ın annesidir. Oğlunu eşi ölünce tek başına büyütmüştür.

Ali Bey : Fitnat’ın öz babasıdır. Görücü usulü yaptığı evlilik sonucu sonradan fark eder ki kızı Fitnat ile evlenmiştir. Bu hadise sonucu Ali Bey , delirip ölür.

Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat Roman Özeti

Zekiye Hanım kızı Fitnat’a hamileyken kocasını terk edip , Hacı Mustafa ile evlenir. Fitnat doğar , bir kaç yıl sonra Zekiye Hanım vefat eder. Fitnat’a üvey babası Hacı Mustafa bakar. Fitnat’ı kimselerle konuşturmak istemez , Fitnat’da mecburiyetinden bu duruma katlanır. Talat ise babasını küçük yaşta kaybetmiş ve annesi Saliha Hanım tarafından büyütülür. Fitnat evim cumbasındayken , Talat onu tesadüfen görür ve aşık olur. Aşkı karşılıklıdır. Talat bir gün kadın kılığına girip çarşaf takıp Hacı Mustafa’nın evine gider , Fitnat ile konuşup anlaşırlar. Bu arada Hacı Mustafa kızını zengin yaşlı bir adam Ali Bey ile evlendirmek ister. Fitnat bu duruma karşı çıkmak ister çünkü Talat’a aşıktır. Hacı Mustafa dediğini yapar ve üvey kızı Fitnat’ı Ali Bey ile evlendirir. Fitnat , Ali Bey’i istemez çünkü Talat’a aşıktır ve intihar eder. Talat da olanların üzüntüsüne dayanamayıp ölür. Fitnat ölünce ; Ali Bey , Fitnat’ın boynundaki kolyeye bakar ve anlar ki Fitnat öz kızıdır. Olanlara dayanamayıp delirip , ölür.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?