Susuz Yaz Hikaye Özeti | Necati Cumalı 

  • 25 Şubat 2019
  • 3.342 kez görüntülendi.

Susuz Yaz Hikaye Özeti | Necati Cumalı 

Eserde  ağabeyi tarafından haksızlığa uğrayan Osman’ın boş yere hayatını hapiste çürümesini ve ağabeyinin buna göz yummasını ele almıştır . Köylüler dahil olmak üzere herkesin şikayetçi olduğu Hasan bir gün komşunu vurur ve kardeşi Osman suçu üstlenir. Osman’ın karısı Bahar’ı da bir yalana inandırıp onunla evlenen Hasan ,  hikayenin sonunda ölümü sonucunda dersini alır.

TÜRÜ : Hikaye

YAZAR: Necati Cumalı

ÖNEMİ:  Kitabın içinde  başka hikayelerinde bulunmasına rağmen en meşhur hikaye Susuz Yaz’dır. Hikaye hem tiyatro da sergilenmiştir hem de sinemaya uyarlanmıştır.

KONUSU:  Köyde bahçe fidanlarına giden su havuzu kışın dolar yazın ise su az kalır. Hasan köye yeni bir havuz yaptırır. Köylü haklı olarak bu durumdan susuz kaldığı için şikayetçidir. Kardeşi Osman’da köylüye hak verir yine de ağabeyine söz geçiremez. Kardeşler havuzun başında sırayla nöbet tutar. Hasan nöbetteyken komşusunu öldürür ,suçu kardeşi Osman üstlenir. Osman her şeyini ağabeyini emanet eder. Osman hapisten çıktıktan sonra Hasan’ın kendisini kandırıp hakkının yendiğini anlamıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Hasan : Hasan Karabaş , köylünün ve kardeşinin hakkını yemiştir.

Osman  : Osman Karabaş , Hasan’ın kardeşidir. Haksızlığa uğramıştır.

Bahar  : Önce Osman’ın sonra Hasan’ın karısı olmuştur.

Susuz Yaz  Hikaye Özeti

Urla’nın Bademler Köyü’nde bahçeleri sulayan su havuzu;  Karabaş’ların bahçesindedir. Hasan Karabaş , özel olarak ayrı olarak havuz yaptırır. Köylüler susuz kaldığı için bu durumdan şikayetçidir. Kardeşi Osman köylülere hak verse de Hasan’a laf anlatamaz. İki kardeş köylülerden havuzu korumak için nöbet tutmaya başlamıştır. Hasan nöbeti sırasında koşusu Veli Sarı’yı öldürmüştür. Osman suçu üstlenir ve karısı Bahar’ı ve her şeyini Hasan’a emanet eder. Osman hapisteyken Hasan kardeşini hiç arayıp sormaz. Hasan köye’de Osman’ın öldüğü haberini yayar.  Osman’ın karısı Bahar’ı da bu yalan habere inandırır ve Bahar ile kendisi evlenir.  Hapisteki Osman aftan yararlanır ve özgür kalır. Osman , Hasan’ın yaptığı oyunları öğrenip doğruca köye gider.  Osman köye vardığı an Bahar ile karşılaşır. Bahar’ın Hasan’dan bir çocuğu olmuştur. Osman Hasan’ın fidanlıkda olduğu öğrenir ve yanına gider. Hasan her zaman kardeşinin bir gün geri döneceğini bildiği için silahla dolaşır. Osman’ı gördüğü an omzundan yaralar. Sonra fidanlık da iki el daha silah sesi duyurulur. Bahar ; evdeki silahla  Hasan’ı öldürmüştür. Kendisinin ve Osman’ı kandırdığı için intikamlarını almış olur.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?