Suskunlar Roman Özeti | İhsan Oktay Anar

  • 27 Aralık 2018
  • 3.418 kez görüntülendi.
Suskunlar Roman Özeti | İhsan Oktay Anar

Suskunlar Roman Özeti | İhsan Oktay Anar

Suskunlar romanı, sıra dışı bir konusunun ve çok katmanlı bir yapısının olması yanında musiki ile ilgili motiflerin çok kullanılması ile önemli bir romandır. Eserde Tağut’un ölümsüzlük vaadiyle onun her istediğini yerine getiren Cüce Efendi lâkaplı Pe- reveli Hacı İskender’in, İstanbul’da bulunan altı musiki üstadını öldürüp yedinci ve son üstat olarak Bâtın Hazretleri’nin neyinden ‘Hayat Nefesini’ dinleyerek sonsuz hayata ulaşma arzusu konu olarak seçilmiştir.

ROMAN SUSKUNLAR

YAZAR İHSAN OKTAY ANAR

TÜRÜ Postmodern tarihî roman

ŞAHIS KADROSU:

Asım: Eserin başında Cüce Efendi tarafından öldürülen şahıstır. Sevdiği kız için yaptığı beste ölümünden sonra bozulmuştur. Bu nedenle romanın sonuna kadar ruhu ızdırap içindedir. Yaptığı bestesindeki hata düzeltilince ruhu feraha erişir.

Batın Hazretleri: Batın sözcüğüne uygun olarak romanda açıkça görülmeyen şahıstır. Evrende en muhteşem neyzen olduğu ifade edilir. Romanda kutsal hayatın nefesini üflemiştir. Yazar romanda bu isimle Tanrı’yı sembolize etmesini istemiştir.

Davut: Yirmi beş yaşlarında bir şahıstır. Kahvehanede musiki ilmini öğrenmiştir. Neva adlı bir kıza aşık olur. Asım’ın bestesindeki kusuru düzelten kişidir. Cüce İskender’in gerçek kimliğini ve Asım’ın hayaletinin sırrını çözen kişidir.

Tağut/Şeytan: Tağut, Allah’a başkaldıran ve insanları kötülüğe götüren şeytanı temsil eder.

Cüce İskender: Tağut’a hizmet eden önemli kişilerden biridir. Venedik kalyonunda esir düşüp Asım tarafından satın alınmış bir köledir. Asım için besteler yapan, musiki ile ilgilenen bir şahıstır. Dini kitapları çok okuyan ve Kuran’ı ezberleyen Cüce, bunu Fatih Camii cemaati arasında yer edinmek için yapar. Davut tarafından öldürülür.

Suskunlar Roman Özeti

İhtiyar bir bekçi Yenikapı Mevlevihanesi etrafında mavi nur saçan bir hayalet görür. Başkaları da aynısını görünce şehirde yer yerinden oynar. Asım’ın evinde boğulup öldürülmesini de bu hayalete isnat ederler. Aslında cinayeti “Cüce Efendi” lakaplı İskender Efendi işlemiştir. Asıl adı Alessendro Perevelli olan Cüce Efendi Asım tarafından satın alınan bir köledir. Musikide büyük bir kabiliyeti vardır. Asım onun besteleri ile şehirde gözde bir konumdadır. Cüce, Asım’ın âşık olduğu Neva adlı kıza aşık olur. Bu aşk Cüce’yi Asım katili yapar.

Cüce, Asım’ın Neva için bestelediği kâğıdı üzerine domuz yağı sürer ve Neva ile annesinin oturduğu eve atar. Asım’ın ruhu ise bu olaydan sonra ızdırap çekmeye başlar. Bu lanetli kâğıt musiki ustalarına verilir. İbrahim Dede bu kâğıttaki semainin kusurlu olduğunu düşünür ve bunu çözmeye kararlıdır. Bu süreçte şehrin müzisyenleri bir bir öldürülmektedir. Öldürenin şeytanın simgesi olan Tağut olduğu öğrenilir.

Tağut cinayetleri kendisine ölümsüzlüğü vaat ettiği Cüce Efendi’ye işletmiştir. Romanın sonunda gerçek musiki ustası olduğu düşünülen Eflatun, Cüce tarafından öldürülür. Bu sırada bir ışık belirir. Bu ışık Neyzen Batın Hazretleri’dir. Eflatun’a Hayat Nefesi üfleyerek onun dirilmesini sağlar. Davut Asım’ın bestesindeki hatayı bulur ve Asım’ın ruhunun huzur bulmasını sağlar.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up