Sürgün roman özeti – Refik Halit Karay

  • 07 Şubat 2018
  • 13.465 kez görüntülendi.
Sürgün roman özeti – Refik Halit Karay

Sürgün Roman Özeti – Refik Halit Karay

Sürgün romanı Refik Halit Karay tarafından yazılan önemli bir romandır. Sosyal siyasal roman türünde yazılan eser konusu bakımından sürülen bir subayın Suriye topraklarında yaşadığı ilginç olaylar ve arkadaşlarıyla ailesinin yaşamını işler. Çeşitli sürgünler yaşayan Refik Halit Karay’ın bu dönemlerini anlattığı çok önemli bir romandır. Refik Halit aslında bu romanda kendi hayatından kesitler de sunmaktadır okuyucuya.

ŞAHIS KADROSU:

Hilmi Efendi: Beyrut’a sürgün edilen yüzbaşıdır. Sürgün sonrası ailesi sorun yaşar ve kızları evden kaçar. Bu durum karşısında ne yapacağını bilemez.

Seher: Sürgün edilen yüzbaşının kızıdır. Nevber adını kullanır. Evden uzaklara kaçar ve sahnelere çıkar. Babası ona sahnede rastlar.

İrfan: Hilmi’nin arkadaşıdır. Bilmeden arkadaşının kızına âşık olur.

ÖZET:

Hilmi Efendi sürgüne gönderilen bir yüzbaşıdır. Beyrut’a geldiği ilk günler çok yalnız olan Hilmi Efendi, burada eski bir arkadaşına rastlar. Arkadaşı Çopur Apti’dir. Gazoz işine giren Hilmi Efendi biraz para biriktirir. Burada arkadaşları ile siyasi tartışmalara da girer. Hilmi Efendi eşiyle mektuplaşmaktadır. Kızları Seher’in sürekli dışarılarda olduğu ve eve gelmediği haberini alınca İstanbul’a gitmek için çareler arar. Bu konuda bürokrat arkadaşlarından yardım ister.

Arkadaşı irfan ise iş bulmak için Halep’e gitmiştir. İş bulup Hilmi Efendi’yi de yanına aldıracaktır. Ancak iş bulamaz. İrfan sahneye çıkan Nevber adındaki bir kıza âşık olur. Nevber’in psikolojik sorunları vardır. Halep’e arkadaşlarıyla gelen Hilmi Efendi ise İrfan’dan haber almak ister. Kendisini Nevber adındaki güzel bir kızın sahne aldığı yere eğlenmeye götürmek isterler. Bu isteği geri çevirmeyen Hilmi Efendi Nevber’i merak eder. Nevber sahneye çıkınca yere yığılıp kalır. Nevber kendi öz kızı Seher’dir.


 

Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Eğer sadece Refik Halit Karay’ın  Eser Özetlerini okumak isterseniz lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin

Okumuz olduğunuz eser özetleriyle ilgili bir de soru çözmek isterseniz hemen Android Yazar Testi uygulamamızı indirebilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up