Sultan Hamid Düşerken Roman Özeti – Nahid Sırrı Örik

  • 05 Temmuz 2021
  • 48 kez görüntülendi.

Sultan Hamid Düşerken Roman Özeti – Nahid Sırrı Örik

Sultan Hamid Düşerken adlı tarihi roman, Meşrutiyet’in başlangıcında Abdülhamid’in tahttan indirilmesini konu alır. Nahid Sırrı Örik, Sultan Hamid Düşerken Özeti ve konusu merak edilmektedir.

Türü:

Tarihi romanlar

Önemi:

Osmanlı Devleti döneminin pek bilinmeyen taraflarına ışık tutan bir eserdir.

Sultan Hamid Düşerken Özeti

İkinci Meşrutiyet ilan edilmiştir ve Sultan Abdülhamid tahtından indirilmiştir. 31 Mart olayları nedeniyle Harekât Ordusu İstanbul’a giriş yapmıştır.

Yurtta İttihat ve Terakki yükselmeye başlamıştır. Mehmet Şahabettin Paşa hakkında rüşvet alıyor haberleri ortaya çıkmıştır. Bunun nedenle Mehmet Şahabettin Paşa, Meclis-i Vükela’da olan görevinden alınarak, Servet-i Fünun gazetesi tarafından rüşvet kabul etmesi ile suçlanmıştır.

Mehmet Şahabettin Paşa’nın evinin yağmalanması ve gasp edilmesi ihtimali gözler önündedir. Mehmet Şehabettin Paşa’nın kızı olan Nimet, babasını ve ailesini kurtarabilmek ve iftiraları silmek için haberi yayan gazeteye gider. Burada görür ki durum çok ciddi bir şekildedir. Bu nedenle kurtarması için tek bir seçenek bulunur. Bu seçeneği değerlendirip ailesine yardım edebilmek için İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne kadar gider.

Cemiyet’in geleceği parlak olan askerlerinden olan Edirneli Şefik ile karşılaşır ve ona derdini anlatır. Güzelliğini kullanarak Nimet, Şefik’i kendisine aşık etmeyi başarır. Nimet onun aşkını kabul etmiştir ancak bazı şartları bulunur. Nimetin şartları içerisinde, Babası Şahabettin Paşa’nın meclise geri dönmesi ve Şefik’in mebus olması bulunur. Bu şartları Şefik yerine getirmezse Nimet, onunla evlenmeyecektir. Bu durumda Şefik, aileye yardımını etmeye başlar ve onları bu zorlayıcı olan durumdan kurtarır. Binbaşı Şefik, tüm bunları bitirip ailenin adını temize çıkardıktan sonra Paşa’nın yanına gider ve Nimet’i kendisine ister.

Paşa’nın izin vermesi ile Şefik Bey ve Nimet evlenirler. Güzel ve zengin biraz da kibirli olan Nimet’in istekleri sadece bunlardan ibaret değildir. Nimet, artık Şefik’i kendi çıkarlarını koruyarak kullanmaya başlar.

Nimet, Şefik’ten askerliği bırakarak mebus olmasını ve babasını Ayan Meclisi’ne almasını şart koşmuştur. Bu arada ise Nimet’in babası Şahabettin Bey, hakkı rahmetin kavuşmuştur. Babasının tüm mirası kızı Nimet’e kalmıştır. Nimet, bu mal varlığı ile de kocasını yönlendirme işinde daha fazla hız kazanmış, Şefik’in devlet içerisinde yetkili olabilmesini sağlamıştır. Nimet’in verdiği hırsa göre hareket eden Şefik, bunların hiçbirinin farkında değildir. Şefik, eşinin hırsı ile dahiliye nezareti konumuna kadar erişmeyi başarmıştır. Bunun için ise İttihat ve Terakki Cemiyeti’nden ayrılması gerekir. Şefik, o güne kadar karşısına aldığı 2. Abdülhamid’in yanında olmaya başlar.

Yenildiği düşünülen İttihat ve Terakki Cemiyeti, Selanik’te toplanarak harekât ordusu ile İstanbul’a doğru harekete geçer. Nimet, bu değişen durum karşısında kocasını ve kendisini kurtarmasını sağlayacak yeni çareler aramaya başlar. Bu çareler ne kadar etkili olabilir diyerek düşünmeye başlar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?