Sulara Giden Köprü Roman Özeti | Halit Fahri Ozansoy

  • 17 Aralık 2018
  • 568 kez görüntülendi.

ROMAN: SULARA GİDEN KÖPRÜ

YAZAR: HALİT FAHRİ OZANSOY

TÜRÜ: Tezli roman – Aşk romanı

ÖNEMİ: Günlük veya hatıra defterinden yararlanarak oluşturduğu bir teknik kullanması ve eserin tezli roman olması önemlidir. Tezi sosyetenin yaşadığı hayatı gözler önüne sermesidir.

KONUSU: Adnan Bey gibi bir sosyetenin aşkı ve varlıklı olan çevresinin yaşadıkları ilişkiler romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Adnan Bey: Romanın ana kahramanıdır. Hem yaş hem de konum itibari ile kendinden küçük bir bayana âşık olmuştur. Gayri meşru ilişkiler de yaşayan şahıs varlıklı bir yaşamın içindedir.

Mahmure: Adnan Bey’in âşık olduğu kadındır. Yaşı küçüktür. Adnan Bey’e epey bir zaman karşılık vermez ama romanın sonunda olumlu cevap verir.

Neriman: Adnan bey ile yasak bir ilişki yaşar. Onun uzunca bir zaman peşini bırakmaz.

ÖZET:

Adnan Bey İstanbul’un tanınmış avukatlarındandır. Kışları Maçka’da yaşarken yazları da Beylerbeyindedir. Gülsüm adında bir hizmetçisi vardır. Hizmetçisinin kızı Mahmure onun ilk aşkıdır. Üç yıldır beraber olduğu Neriman adlı bayan ise metresidir. Mahmure’ye olan ilgisi artınca Neriman’a karşı ilgisi de azalmaya başlamıştır. Neriman ise bu aşka engel olmak için elinden geleni yapar. Mahmure ise bu aşka karşılık vermez. Tüm yolları deneyen Adnan Bey, onunla birlikte Hümeyra’nın düğününe gider. Düğün dönüşü ona olan aşkını tekrar itiraf eder. Bu sefer olumlu yanıt alan Adnan Bey, bu duruma daha fazla dayanamaz ve heyecandan kalbi durur, ölür.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?