Suçumuz İnsan Olmak Roman Özeti | Oktay Akbal

  • 22 Mart 2019
  • 853 kez görüntülendi.

Suçumuz İnsan Olmak Roman Özeti | Oktay Akbal

Edebiyatımızın gerçeklik akımının önemli temsilcilerinde Oktay Akbal’ın ikinci roman eseri Suçumuz İnsan Olmak’tır. Hayatı tekdüzen olan bir memur üzerinden 1940’lı yılların standart yaşamını anlatmaktadır. Memur üzerinde aslında var olan düzende sıkışmış insan kalıplarını ve neler yapabileceklerini anlatmaktadır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Oktay Akbal

ÖNEMİ: Gerçekçilik akımına dahil olan eser kısır döngüde ki insanların yaşantısı konu alır. Olay örgüsü de bu gerçeklik etrafında kısıtlı bir şekilde ilerlemektedir.

KONUSU: İstanbul’da felsefe okuyan , Ankara’da memur olarak çalışan evli ve çocuklu Nuri’nin  tesadüf sonucu karşılaştığı Nedret’le arasında geçen platonik aşkı anlatıyor. Aralarında geçen iletişim sonucu bunun aşk olmadığını anlıyorlar. Büyük bir heyecanla yasak aşk diye düşündükleri ilişki ; aslında mutsuz evliliklerinden farksız olduğunu anlayacaklardır.

ŞAHIS KADROSU:

Nuri Kayalı : İstanbul’da felsefe okumuş , Ankara’da standart memur hayatını sürdürür. Tesadüfen tanıştığı Nedret’e aşık olduğunu düşünür. Nedret ile yasak aşkı yaşama fikrini fazlası ile benimsemiştir. Hayatında hep eksik bir şeyler olduğunu düşünmüştür. Bunun da aşk olduğunu sanmaktadır.

Selmin : Nuri Kayalı’nın karısıdır. Nuri’nin memur maaşı az geldiği için sürekli kavga etmektedirler. Nuri ile iki tane çocukları vardır.

Nedret : Nuri ile tanışıp yasak aşk fikrine kapılan kadındır. Hamdi adlı çirkin, somurtkan ve kendisinden büyük bir adamla evlidir. Evliliğinde mutsuz olduğunu düşünür. Kısıtlı çevresi vardır.

Sevim : Nedret’in çocukluk arkadaşıdır. Nedret’in görüştüğü nadir insandır.Nedret’in kocası onu hiç sevmez. Kendisinde yaşça büyük doktor bir adamla evlidir. Parayı ve yaşadığı çevreyi sever kocasına o yüzden katlanır. Nedim’le ilişkisi vardır fakat kocasının sağladıklarından vazgeçecek kadar onu sevmez.

Nedim : Sevim’in sevgilisidir. Büyük ressam olma hayali vardır. Genellikle hayatının büyük bölümünü içki içip boş gezerek geçirir. Aynı zamanda Nuri’nin de arkadaşıdır.

Suçumuz İnsan Olmak Roman Özeti

Nuri yine karısı ile maddi durumdan dolayı kavga etmiş işe giderken köşe evin bodrumda bir kadın görüp gözü takılır. Bu bakışma günlerce devam eder. Nuri eşi ve çocukları ile sinemaya gider , karşısında Nedret’i ve kocasını da görür.Film izlerken Nuri ‘de Nedret’de hayallere dalarlar , ikisi de yapı olarak aslında birbirine benzemektedir. Bu olaydan sonra Nedret ve Nuri , Nedim’in resim sergisinde karşılaşıp tanışırlar. Aslında tanışmalara Sevim ve Nedim vesile olmuştur da denilebilir. Nuri ve Nedret mektuplaşmaya başlarlar. Nuri , mektuplarını Nedret’in mutfak camından içeri atar ve mektupta buluşma teklif eder. Bir parkta buluşup konuşurlar , Nedret tatil için eşi tarafından İstanbul’a gönderilecektir. Bunu duyunca Nuri hemen plan yapar eşi  ve çocuklarını bir hafta öncesinden İstanbul’a yollar ;  kendisi de bir hafta sonra  Nedret ile aynı kompartımandan bilet alır ve yolculuk boyu bakışıp öylece dururlar.

İstanbul’da beş kez buluşurlar , konuşmaktan başka bir şey yapmazlar. Son buluşmada ise Nedret : kocasının onu alıp Ankara’ya döneceğini söyler. Nuri son bir buluşma daha talep eder. Bir arkadaşının evinde ki resimlere bakmaya gidecektir. Aslında ev bir garsoniyerdir. İkisi de bunun bilincindedir buna rağmen arzularının önüne geçemezler. O evde buluşurlar ve yakınlaşıp , öpüşürler. O arada birden birbirlerinden uzaklaşırlar . Bu ilişkinin normal mutsuz evliliklerinden farkı yoktur. Bir hataya düştüklerini anlarlar. İkisi de romantik yapıda insanlar olduğu için sadece olayın hayatlarında ki eksik şeyin aşk olduğunu düşünüp yapmışlardır. Tam o sırada bir kapı zili çalar ve Nedret ” Aşk değildi bu. Aşk yok. Zaten olamaz da” der . İkisi de oradan ayrılır ve en iyisi bu olayları unutmak olduğunu düşünürler . Bundan sonra birbirlerini görmemezlikten gelirler . Sıkıldıkları , kurtulmak istedikleri hayatlarına geri dönmek için can atarlar.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?