Suç ve Ceza Özeti | Dostoyevski

  • 20 Kasım 2021
  • 6.165 kez görüntülendi.

Suç ve Ceza Özet Dostoveyski’nin dört büyük romanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Suç ve Ceza Konusu polisiye bir roman olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünya klasikleri arasında yer alan eser oldukça ses getirmiştir. İnsan psikolojisi, cinayet, katilin cinayet mekanına geri gelmesi, karakter analizleri, karakterlerin ruh halleri vb. özellikler sayesinde roman polisiye roman alanında en başarılı yapıtlardan biri olarak kabul edilir.

Suç ve Ceza Sözleri ve Alıntıları ile ilgili yazımıza göz atmak istermisiniz?

Suç ve Ceza Özellikleri

  • Suç ve Ceza kitabının türü romandır.
  • Suç ve Ceza Kitabının Fyodor Mihayloviç Dostoyevski‘dir.

Suç ve Ceza Konusu

Üniversite öğrencisi olan genç adam Rodya Raskolnikov’un tefeci yaşlı bir kadını öldürmesi ve daha sonra kimselere görünmeden cinayet alanından uzaklaşmasına rağmen  bir süre sonra çektiği vicdan azabı , ruh hali yüzünden polise teslim olur.

 

 

Suç ve Ceza Önemi

Dostoyevski’nin en uzun ikinci romanı olma özelliği de taşır. Dünya Kklasiğkleri arasında yer almaktadır.

Suç ve Ceza Karakterleri

Raskolnikov (Rodion Romanoviç) : Romanın baş karakteridir. Üniversitede hukuk okuyan fakat maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalır. Kendi iç dünyasındaki tedirginliği ve çatışmaları ruh halini iyice bozmuştur.

Pulcheia Alexandrovna Raskolnikov: Rodion’un annesidir. Kocasından kalan maaş ile geçinmeye çalışan dul bir kadındır.

Dunya Raskolnikov: Rodion’un kız kardeşi. Neşeli ve akıllı bir kızdır.

Razumihin: Raskolnikov’un yakın arkadaşıdır ve ona elinden geldiği kadar yardım etmeye çalışır.

Marmelavov:Kendi halinde küçük bir memurdur . Alkol bağımlısıdır.Alkol sorunu yüzünden ailesi dağılmak üzeredir ve işini kaybetmiştir.

Sonya: Marmeladov’un kızıdır ,babasının durumu yüzünden ailesine bakmak için kötü yola düşer ve Rodya Raskolnikov’a minnet borçludur , zaman zaman buluşup arkadaşlık etmişlerdir.

İlginizi Çekebilir: Yeraltından Notlar Özeti – Dostoyevski

Suç ve Ceza Özeti | Dostoyevski

 

Suç ve Ceza Özet

Petesburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Raskolnikov kendisine göre fikirleri olan, yakışıklı, genç, zeki, yetenekli ve akıllı biridir. Yaşadığı maddi sıkıntılardan, geçim sıkıntısından dolayı öğrencilik hayatını yarıda bırakmak zorunda kalır. Yaşamını tefeci bir kadına verdiği eşyalar sayesinde devam ettirmeye çalışır. Dört aydır kirasını bile ödeyemiyordur. Tefeci kadına hep borçlu hissedip elini kolunu kaptırıyorken bu kadının herkesin hayatından çıkması gerektiğini, yaşamasının herkes için zarar olduğunu da düşünür.

Suç ve Ceza Özeti | Dostoyevski

Raskolnikov’a annesinden bir mektup gelir; geçim sıkıntısı yüzünden kız kardeşi Dunya yaşlı bir adamla evlenecektir. Raskolnikov bir rüya da görür, uyanır ve daha sonra eline bir balta alıp tefeci kadının evine gizlice girer. Kimsecikler onu görmemiştir. Yaşlı kadının yanına gider ve onu elindeki balta ile öldürür. Evden çıkacakken yaşlı kadının kız kardeşi ile karşılaşır o kadın masum olmasına rağmen olaya tanık olduğu için onuda öldürmek zorunda kalır. Dolaptan rehin verilmiş, birkaç parça altını alıp evden çıkar.

Paralara elini sürmez bir taşın altında saklar. Vicdanı rahatsız olmaya başlar. Aslında tefeci kadını değil kendini öldürdüğünü düşünür. Bu fikre kapılıp polise gider ve suçunu itiraf eder. Sibirya’ya sürgüne gönderildikten ve cezasını çektikten sonra ruh dinginliğine kavuşur.

İlginizi Çekebilir: Yeraltından notlar sözleri ve alıntıları

En Çok Okunan Kitap Özetleri

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?