Şu Çılgın Türkler Roman Özeti | Turgut Özakman

  • 15 Aralık 2018
  • 1.622 kez görüntülendi.
Şu Çılgın Türkler Roman Özeti | Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler Roman Özeti | Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler romanı Turgut Özakman tarafından yazılan belgesel tadında bir romandır. Kurtuluş savaşımıza detaylı bir göze bakmamızı sağlayan çok önemli eserlerden biridir. Şu Çılgın Türkler kitabı bir romandan çok tarihi belge niteliğinde bir anlatıdır. Çünkü eserde kurguya dair bir şey bulamazsınız. Tamamen gerçek belgelerden hareketle yazılmış bir belgesel eser niteliğindedir.

ROMAN: ŞU ÇILGIN TÜRKLER

YAZAR: TURGUT ÖZAKMAN

TÜRÜ: Belgesel Nitelikli Roman

ÖNEMİ: 20. yüzyılın sömürgelerine karşı bir ulusun destansı var mücadelesini anlatan eser, Türk roman tarihinin en çok okunan kitaplarından olması açısından önemlidir.

KONUSU: Kurtuluş Savaşı yıllarında yaşanılan birçok destansı hikâyeyi, cepheleri ve cephe gerisini konu olarak seçen bir eserdir.

ŞAHIS KADROSU:

Milli Mücadele yıllarında yaşamış tarihi gerçek şahsiyetler romanın şahıs kadrosunu oluşturur.

Şu Çılgın Türkler Roman Özeti

Yirminci yüzyılın sömürgeci devletlerine karşı bir millettin verdiği destansı mücadelesini anlatıyor. Bu topraklarda geçen, hiçbir satırı kurmaca taşımayan; tamamı Türk, Yunan, İngiliz devletleriyle uluslararası kurulların raporlarında, yerli/yabancı gazetelerde ve o günleri yaşamış insanların belleklerinde/anı kitaplarında belgelenen olaylar… Sadece belgelere atıfta bulunan dipnotlar kırk yedi sayfa sürüyor! Bu coğrafyayı,tarihi, bu Anadolu’yu bilmeyen yabancı bir göz okuduğunda yazar fazla abartmış diyebilir, yaşananlar öyle olağanüstü.

Yazar önce Mondros Mütarekesi’yle II nci İnönü savaşı arasında geçen dönemi özetliyor. Peşinden altıyüzelli sayfalık bir destan. Sanki elinde kamera varmış gibi bir Türk tarafına, bir Yunan tarafına; bir İstanbul’a, bir İngiltere’ye odaklıyor bakışlarını (Belki bu akış şekli kimi okuru rahatsız edebilir) . Ve bu ahlaksız işgale dağıyla, çiçeğiyle, insanıyla, hayvanıyla; canlı-cansız bütün varlığıyla topyekün direnen Anadolu’yu anlatıyor. Adını hiç duymadığımız, ama biz bilmesek de bu temele kanını harç yapmış,kefenine sarınıp ta işgalcinin
karşısına dikilmiş, kim bilir hangi gelinciğe kök olmuş binlerce insan… Adım adım, gün gün izliyoruz bu büyük mücadeleyi


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. anonim dedi ki:

    Efsane bir kitap gerçekten. Herkesin okuması gereken bir eser.

    1. Özetçi dedi ki:

      Harika yorumundan dolayı teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up