Spesifik Ne Demek? Spesifik Anlamı ve Özellikleri

  • 17 Mayıs 2021
  • 44 kez görüntülendi.

Spesifik Ne Demek? Spesifik Anlamı ve Özellikleri

Spesifik Ne Demek ve nasıl anlamlar barındırıyor bu yazımızda sizlere sunulmaktadır. Ayrıca Spesifik Anlamını örnek cümlelerde inceleyebilirsiniz. Spesifik kelimesi, Fransızcadan “spécifique” sözcüğünden dilimize geçmiştir. Günlük hayatta fazlaca karşımıza çıkan bu kelime Spesifik Ne Demek? Spesifik Anlamı ve Özellikleri konusunda da insanları merakta bırakmaktadır.

 

Spesifik Anlamı

Spesifik kendini benzerlerinden ve benzeri olmayanlardan ayıracak özelliklere sahip demektir. Özgür, özellikli, özel ya da bir olayın karakteristik yönü gibi anlamları barındırır.

 

TDK sözlükte yer alan Spesifik tanımı

Özellikli.

Sıfat, Fransızca spécifique – özgül sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük geç Latince specificus “bir türlü tanımlayan ayırt edici özellik” sözcüğünden alıntıdır.

Yalnızca bir türe, kişiye, olaya özgü olan ve o türün kendine özgü yanlarını oluşturan anlamlarına gelmektedir. Spesifik kelimesi sıfat olarak kullanılmaktadır. Türkçeye Fransızcadan geçen kelimelerden biridir. Aynı zamanda aşikâr, önceden belirtilmiş anlamlarına da gelmektedir.

 

Spesifik Kelimesi Cümle İçerisinde Nasıl Kullanılır?

 

  • Konuyla ilgili spesifik bir örnek verince her şey açıklığa kavuştu.
  • Alerjisi için spesifik bir tedavi yöntemi uygulandı.
  • Kış uykusuna yatmak, soğukkanlı hayvanların spesifik bir karakter davranışı olarak bilinmektedir.
  • Bu tedavi için öncelikle bazı spesifik testlerden geçmeniz gerekmektedir.
  • Bu dönemde daha spesifik konular üzerinde konuşacağız.
  • Metinde geçen şehir, bu durumun en spesifik örneklerinden biriydi.
  • Sorunun çözümü için daha spesifik bir yol izlenmeli.

 

Spesifik Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Yazılış ve okunuşu açısından birbirinden farklı fakat anlamca aynı olan kelimelere eş anlamlı kelimeler denir. Eşanlamlı yani anlamdaş kelimeler çoğu zaman birbirinin yerine kullanılabilir. Genel olarak kullanılan eşanlamlı kelimelerden biri yabancı kökenlidir. Burada spesifik kelimesinin eşanlamlısı olarak kullanabileceğiniz birkaç kelimeyi sıralıyoruz.

 

Spesifik kelimesinin eş anlamlısı olarak özgül, özel, kendine özgü, kesin, belirli kelimeleri kullanılabilir.

Spesifik anlam olarak, bir tür ya da olay kavramlarını diğer tür ve olaylardan ayıran kendine özgü özellikler anlamına gelir. Bu nedenle Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakıldığında karşılığı özellikli olarak belirtilmiştir.

Örneğin bir restorana gittiğinizde menüdeki şefin spesiyalitesi çeşidi aslında burada şefin kendi özel yemeği yani tamamen ona özgü bir yemek anlamını taşır. Spesifik de aynı bu şekilde belli bir türe özgü olan, sadece o türle ilgili olan anlamlarına gelmektedir. Bir karakteristik özelliği belirtmek için kullanılan özellikli kelimesi spesifik kelimesi yerine rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda yukarıda belirtilen Eşanlamlıları da tam olarak bu kelimeyi karşılayacaktır.

“Sorunun çözümü için daha spesifik bir yol izlenmeli” cümlesinde “sorunun çözümü için daha özel bir yol izlenmeli” kelimesi getirilerek aynı anlam elde edilebilir.

 

 *****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?