Sözde Kızlar Roman Özeti | Peyami Safa

  • 21 Aralık 2018
  • 3.358 kez görüntülendi.
Sözde Kızlar Roman Özeti | Peyami Safa

Sözde Kızlar Roman Özeti | Peyami Safa

Sözde Kızlar romanı Peyami Safa’nın İstanbul’un ahlaki yozlaşmasını anlattığı önemli bir eserdir. Babasını aramaya İstanbul’a giden Mebrure’nin başından geçen maceraları ve İstanbul yüksek zümresinin içine düştüğü kötü durum romanın genel konusunu oluşturur.

ROMAN : SÖZDE KIZLAR

YAZAR : PEYAMİ SAFA

TÜRÜ: Sosyal-Siyasi roman

ÖNEMİ: İstanbul’un içinde bulunduğu ahlaki yozlaşmayı gözler önüne sermesi bakımında önemli bir romandır.

KONUSU: Mütareke yıllarının acılı günlerinde babasını bulmak için İstanbul’a gelen Mebrure’ni maceraları ve İstanbul yüksek tabakasının içine düştüğü ahlaki çöküntü romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Mebrure: Anadolucu bir yapısı olan Mebrure romanın başkahramanıdır. Babasını bulmak için İstanbul’a gelir. İstanbul’da yaşanan ahlaki çöküntüden kendini kurtarmaya çalışır.

Behiç: Ahlaki çöküntüyü temsil eden en önemli isimdir. Mebrure’nin kaldığı konağın oğludur. Kızlarla gayri meşru ilişkiler yaşar. Belma’dan olan çocuğunu bile kendisi öldürmüştür.

Belma: Behiç ile yaşadığı gayri meşru ilişkiden olan çocuğunu kaybedince bunalıma girer. Kendini affetmez ve intihar eder. Mebrure’ye Behiç karşısında yardım eden bir kadındır.

ÖZET:

Mebrure Yunanlıların Batı Anadolu’yu işgali üzerine İstanbul’a gelir. İstanbul’a geliş amacı savaştan kaçıp akrabalarının yanına sığınmak değil Anadolu’da iken kaybettiği babasından haber almaktır. İstanbul’da uzaktan akrabaları Nafi Bey’in yanında kalır. Nafı Bey’in ölümüyle birlikte kaldığı konak bir anda sefahat hayatının merkezi konumuna gelmiştir. Sık sık danslı, içkili eğlencelerin düzenlendiği konakta kalan Mebrure bu ortamdan uzaklaşmaya çalışmaktadır. Üstelik konağın oğlu Behiç onu kendi tuzağına düşürmeye de çalışır. Mebrure Behiç’in tatlı vaatlerine özellikle arkadaşı Belma’nın uğraşları sonucu kanmaz. Belma, Behiç’le ilişki yaşamış ve bu ilişki neticesinde ondan çocuğu olmuş ve Behiç çocuğu diri diri toprağa gömmüştür. Bunun ağırlığına dayanamayan Belma, olayların iç yüzünü anlattığı bir mektup bırakıp intihar eder. Mebrure ise arkadaşı Fahri ile birlikte babasının izine rastladığı Amasya’ya gider.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up