Sönmüş Yıldızlar Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 09 Haziran 2021
  • 80 kez görüntülendi.

Sönmüş Yıldızlar Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Sönmüş Yıldızlar, yazın hayatına Birinci Dünya Savaşı sonlarından başlayan Türk Edebiyat tarihinin önemli kalemlerinden Reşat Nuri Güntekin’in bir eseridir. Sönmüş Yıldızlar kitabının orijinal hali 174 sayfadır ve konusu ile oldukça ilgi çekicidir. Reşat Nuri Güntekin’in 1923 yılında kaleme aldığı Sönmüş Yıldızlar, 2005 yılında İnkılap Yayınevi tarafından basılarak okuyucuya sunulmuştur. Bu yazıda Sönmüş Yıldızlar özeti ve konusu hakkında bilgiler bulacaksınız.

Reşat Nuri Güntekin 1889 yılında İstanbul’da doğan Cumhuriyet dönemi edebiyatının en önemli yazarlarındandır. Roman, öykü ve oyun yazarı kimliklerinin en fazla örneğini ise oyun yazılarında görüyoruz. Kendisi de romanlarının aslında tiyatro oyunları olduğunu belirtir. Sönmüş Yıldızlar kitabı ise hikayeciliğinin en önemli örneklerinden.

Türü

Hikâye

Önemi

Her biri farklı konulardan olan hikayelerin ilk altı tanesi mektuplardan meydana geliyor. Kadın erkek ilişkilerine farklı bir bakış açısı ile bakan roman oldukça etkileyici. Realizm akımının Türk edebiyatında önemli temsilcilerinden olan Reşat Nuri Güntekin her romanıyla Türk okuyucusunu her dönemde etkilemeyi başarmıştır.

 

Sönmüş Yıldızlar Özeti

Kitabın içerisinde yer alan hikayelerde erkek ve kadınların ilişkilerdeki duyguları ele alınmıştır. İki cinsiyetinde hisleri olduğu gibi anlatılır. Karşılıklı aşk yaşayan kişilerin mektuplarında gözyaşı, hüzün, yalan, hayal kırıklığı ve hayatın gerçekliği ile yüzleşmeleri vardır. Kitapta toplamda 20 farklı hikâye okuyucuya sunulur.

Kitapta yer alan hikayelerin hepsinde kadın ve erkek ilişkilerindeki hisler okuyucuya aktarılmıştır. Kişisel sorunların yanı sıra evlilikte yaşanılan sorunlar da kitapta bulunur. Ancak kitapta ağırlıklı olarak kişisel konulara yer verilir. Eserin içinde Cumhuriyet Dönemi’nin öncesi ve sonrasını fark etmek de mümkündür. Anadolu’nun bu süreç içerisinde yaşadığı gelişmeler hikayelerde anlatılmıştır. Sönmüş Yıldızlar içerisinde ekonomik, kişisel, kültürel ve toplumsal konular detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ancak bu konular mizahi bir dil ile ifade edilir. Kitapta karşılıklı mektuplar ile birlikte hikayeleştirme mevcuttur. Sahneleme yöntemi ile birlikte başarılı hikayeler okuyucu ile buluşturulur. 20 farklı hikâyeyi içeren kitapta mektup tekniği kullanılmaktadır. Kitaptaki ilk beş hikâye oldukça etkileyici aşk konusunu anlatıyor. Cumhuriyet Döneminin öncesinde ve sonrasında yaşanan değişiklikler hikayelerde net bir şekilde görülebilmektedir. Karşılıklı ilişkilerde kişilerin hisleri, duygu değişimleri, hayal kırıklıkları gibi insani duyguların yoğunluğu fark edilmektedir. Okuyucuyu derinden sarsan bir duygu değişimi kitapta yer alır.

Sönmüş Yıldızlar hikâye özeti ise anlatıcının Kenan Bey’e yazdığı sitemlerini anlatan bir hikâye. Eskiden tanıdığı masum ve neşeli halinden eser kalmadığını anlatır. İlk tanıştıklarında sanatkâr bir tavrı olan, ince ve derin şeyler söyleyen kişinin şimdi tavırlarının oldukça değiştiğini anlatır. Önceden oldukça zarif olan kalemini şimdi insanları aşağılamak için kullanan ve onları sürekli olarak hakarete maruz bırakan bir kişiye dönüşmesini hayretle izliyor ve bunu mektubunda yazıya döküyor. Anlatıcının gözünde temiz, ince ve yüksek ruhlu Hüseyin Kenan Bey’in bir anda gaddar bir hikâye yazarına dönüşmesini okuyoruz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?