Son Cüret Roman Özeti – Yılmaz Özdil

  • 18 Haziran 2021
  • 245 kez görüntülendi.

Son Cüret Roman Özeti – Yılmaz Özdil

Son Cüret, Ekim 2020’de yayımlanan ve 456 sayfadan oluşmaktadır. Yılmaz Özdil’in 12 yıllık emeğinin ürünü olan bir eserdir. Oldukça ilgi çekici tarih konulu eserlerden biri olan Son Cüret’in henüz 1. Basımı yaptığını ifade etmek olanaklıdır. Peki ama Son Cüret’in konusu nedir, bu kitap okuyuculara neyi anlatır? Son Cüret özeti okumaya geçmeden önce Sia Kitap etiketiyle raflarda yerini aldığını belirtelim. 456 sayfalık kitap tarihi kitaplardandır.

Türü

Tarihi Kitaplar

Önemi

Yılmaz Özdil 12 yıllık emeği ile, “Ya İstiklal ya ölüm” düşüncesiyle Millî Mücadeleye destek veren Kuvayi Milliyeciler, Mustafa Kemal ve silah arkadaşları ve Türk Milletinin nasıl son cüret diyerek ayağa kalktığını gözler önüne seriyor.

Son Cüret Özeti

Tarihi bir kitap olma özelliğine sahip olan Son Cüret’in, Yılmaz Özdil tarafından kaleme alınan eserlerden biri olduğu bilinmekte olup eser, oldukça yakın bir tarihte ilk basımını yapmıştır. Millî Mücadele Dönemini konu edinen kitap, Yılmaz Özdil’in 12 yıllık bir emeğinin ürünüdür. Millî Mücadele’de rol almış kahramanlara bir saygı duruşu niteliğinde olan eserde, Millî Mücadele ile ilgili belki de birçoklarının bilmediği gerçekleri bünyesinde taşımaktadır.

Kitap oldukça etkileyici cümlelerle başlıyor;

“Şişli’deki üç katlı pembe binanın perdeleri sıkı sıkıya kapalıydı.

Gaz lambasının cılız ışığı, odayı hayal meyal aydınlatıyordu.

Altı kişiydiler.

Üzerine harita yayılmış masanın etrafında, ayaktaydılar.”

19 Mayıs 1919 öncesinde bir savaşın ortasında olan halk nasıl yeniden ayağa kalkacağımı bilmez haldeydi. Yunanlılar yurdun dört bir yanına girmeye başlamıştı. Osmanlı devleti bu işgale herhangi bir direniş göstermiyor ve işgalci kuvvetlerin üstünlüğünü kabul ediyordu. Mustafa Kemal ise Samsun’a işgale karşı gelmek için gitmişti. Padişah ve hilafet yanlıları, İngiliz mandası yanlıları, Amerikan mandası yanlıları ve Kuvayı millîye yanlıları gibi halk birçok farklı kesime ayrılmıştı. Herhangi bir birlik yoktu. Halk umutsuz ve çaresizdi. Bu sırada İsmet İnönü’nün Batı Cephesinde birinci ve ikinci İnönü Savaşları’nı kazanmasıyla halkı yeniden bir umut ışığı gördü. Yılmaz Özdil, bu kitabıyla üç yıl, üç ay, 22 gün süren büyük bir kurtuluş tarihini anlatıyor.

Kurtuluş Savaşı ve savaşta mücadelede eden kahramanların anlatıldığı eser, 456 sayfadan meydana geldiği için eserin hacimli olduğunu ifade etmek mümkündür. Özdil’in 12 yıllık emek sonrasında ortaya çıkan Son Cüret’in tarihi içeriğe sahip bir roman olduğu bilinmekte olup kitap, 12 yıllık bir çalışma sonrasında ortaya çıkmıştır. Ekim 2020’de ilk basımı yapılan Son Cüret, oldukça yeni yayınlanmasına rağmen pek çok alandan satışa sunulmakta ve insanların dikkatini çekmektedir.

Mustafa Kemal ve ona destek veren kahramanların yer aldığı kitap, tarihi gerçeklere vurgu yapmakta ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili bilinmeyenleri insanlara aktarmaktadır.  Türk milletinin verdiği mücadeleyi anlatan bu kitap oldukça akıcı bir dille anlatılmış. Özellikle tarihi kitapları sevenler için okunması gereken bir eser.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?