Son Adanın Çocukları Roman Özeti – Zülfü Livaneli

  • 17 Haziran 2021
  • 48 kez görüntülendi.

Son Adanın Çocukları Roman Özeti – Zülfü Livaneli

Son Adanın Çocukları çocukların dünyasına samimi bir bakış olarak nitelendirilebilir. Zülfü Livaneli’nin akıcı dilinin en güzel örneklerinden birisidir. Yetişkinlere bir ders niteliğinde olan kitap, çocukların ilgisini çekebilecek bir kurguya sahip olduğu için kitabın çocuk edebiyatında önemli bir yeri olduğunu ifade etmek olanaklıdır. Bir çocuk kitabına göre hacimli bir eser olan Son Adanın Çocukları kitabında yetişkinlerin içini ısıtan bir dünya bulunuyor. 2014 yılında yayımlanan kitap eleştirmen ve okurlardan büyük ilgi gördü. Son Adanın Çocukları özeti başlıklı yazımızda tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Türü

Roman

Önemi

Son Adanın Çocukları 9 yaş üstü çocuk kitapları kategorisinde listelense de yetişkinler için de mükemmel bir okuma keyfi sunuyor. Doğan Egmont Yayıncılık tarafından basılan kitap 200 sayfadır.

Şahıs Kadrosu

Başkan, 24 numaranın yeni sahibidir. Diktatör yapıda biridir.

Anlatıcı, 36 numarada ikamet eder. Lara’nın eşidir. Utangaç ve iyi niyetlidir.

Yazar, 7 numarada oturur. Gerekmedikçe konuşmaz.

Ada Halkı, pasif ve saf insanlardır. Genelde anlatılanlara hemen inanırlar. Adada olanları sorgulamaktan korkarlar ve tepki gösteremezler. Başkanın tehditlerinden çok korkarlar.

Lara, Anlatıcının eşidir. Dürüst ve akıllı bir kadındır. Sesini çıkarmaktan çekinmez.

Son Adanın Çocukları Özeti

Bir adada mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşantılarını sürdüren insanların yanına, gizemli bir kişi gelir. Bu kişinin gelmesi ile birlikte adadaki yaşantısı tamamen değişir ve adadakilerle diktatör olarak nitelendirilebilen kişi arasında kıyasıya bir mücadele başlar. Zülfi Livaneli, romanı ile aslında diktatör ile mücadeleyi ve adalıların eski yaşantılarına dönme çabalarını iğneleyici bir dil ile oldukça başarılı bir şekilde anlatmaktadır.

Cennet gibi bir ada ve mutlu insanlar, romanın temel yapıtaşlarından biridir. Adada 40 aile yaşantısını sürdürür ve her aile, oturdukları evlerin numarası ile temsil edilmektedir. Paraya oldukça az ihtiyaç duyulan bu adada insanlar, mütevazi bir şekilde yaşamlarına devam etmektedir. Bir gün, diktatör bir başkan, emeklilik günlerini geçirmek için bu cennet gibi adaya gelir ve adalıların yaşantısı tamamen değişir. Kendini başkan ilan eden bu diktatör ilk olarak ağaçları keser. Daha sonra da yönetim kurulu oluşturur ve ada halkına medeniyet getireceğini söyler.

Fakat bu başkan adanın asıl sahipleri olan Martılardan da kurtulmanın yollarını arar ve halkın çoğunluğunu da etkileyerek martıları öldürmesi için adaya tilkileri getirir. Böylece bu güzel adaya oteller dikilecektir. Martılar azaldıkça doğanın dengesi bozulur ve yılanlar çoğalır. Çoğalan yılanlar ada halkına zarar vermeye başlar. Bu sefer de ormanı kontrollü yakma kararı çıkar fakat bu yangın büyür bütün adayı yok eder.

Son Adanın Çocukları, bir diktatörle mücadelenin kitabıdır. Eski mutlu ve keyifli yaşantılarını geri alma peşinde olan insanların mücadelesidir.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?