Son Ada Özeti

  • 22 Aralık 2021
  • 54 kez görüntülendi.

İçindekiler

Son Ada Özeti

Son Ada özeti Zülfi Livaneli tarafından yazılan kitaptır ve kitabın isminde anlatılmak istenen şey Son Sığınak son insanı köşe olarak değerlendirilmesi için bu isim verilmiştir. Son Ada kitap içerisinde ütıopya gibi ütopik bir dünya vardır fakat çıkartılması gereken derslere bakıldığı zaman okuyucuların biraz felsefi açıdan düşünmesi gerekmektedir.

Son Ada kitabının konusu bakıldığı zaman doğa ve hayvan sevgisini açıklayıcı bir şekilde gözler önüne süren Son Ada kitabının özetinde zengin bir adamın yıllar öncesinde doğal güzellikler olan cennet gibi bir doğası olan adanın satın alınması ile başlar.

Son Ada kitabının olay örgüsü adamın arkadaşlarının adada yaşamaları için tüm dostlarını adaya davet eder. Adaya arkadaşları için huzurlu ev yapabileceği ortamları kurar ve adada toplamda 40 adet ev bulunur. Her aileye bir ile 40 arasında bu numara konur ve ev sahiplerine evlerin numaraları ile hitap edilir.

Son Ada Özet

Son Ada özet bakıldığı zaman ada içerisine yerleşen kişiler birden kırk numaraya kadar sıralanır. Ada sahibi olan kişilerde bir numaralı numara olmaktadır. Ölünce ise oğlu bir numaralı eve yerleşir ve herkes rahat ve mutlu bir şekilde adada yaşarlar. Bir numaralı olan kişi ölünce ada içerisinde eve kimin taşınacağı merak konusu olur. Ev satılığa çıkınca evi satan alan kişi emekliye ayrılan bir darbeci olmaktadır.

Adaya yerleştiği zaman orada mutlu ve huzurlu günlerden eser kalmaz, başkanda ada halkına adanın turizm bakımından gelişmesi için söylentiler çıkartır ve sonrasında bu söylentilerin üzerine birkaç kişi haricinde bu duruma büyük bir inanç içerisinde yolda gölge yapan ağaçları keser. Adadakiler martıları öldürmek için seferber olurlar fakat ada güzelliğini yitirmeye başlar.

Ada sakinlerinin tilkilerden başı belaya girer ve tiklileri de öldürürler, sonrasında adayı yılan basar ve yılanlardan kurtulmak için leylek getirmek isterler. Bu sefer dolandırıcılar tarafından kandırılırlar ve bir düşünce olarak ormanı yakarlar. Son Ada kitabının sonunda ne oluyor bakıldığı zaman böylece kişilerin kaldıkları ev bile kül olur, roman içerisinde bir karakter sevgilisiyle birlikte adayı terk eder ve adadaki herkes polis tarafından tutuklanır, ada sonuç olarak martılara kalır.

Son Ada Karakterleri

Son Ada karakterleri ile romanın öyküsü kandırılmanın anatomisi olmaktadır. Özgürlük sadece demokrasinin varlığı ile olmaz aynı zamanda hayvanlarla doğanın yok edilmesine karşı insanlar ses çıkartmasa da her zaman doğa kazanır.

Son Ada kitabı karakterleri bakıldığı zaman romanda verilen duygulara bakıldığı zaman sevinç, hüzün, hayvan ve doğa sevgisi gibi konular merkezdir. Son ada karakterleri bakıldığı zaman,

  • Anlatıcı olan karakter halk arasında sıradan bir karakter aslında bankacı ve 36 numarada oturmaktadır.
  • Martılar, adanın gerçek sahipleri olmaktadır.
  • Halkı uyarmaya çalışan bir aydın olan kişi yazar olmaktadır.
  • Anlatıcı olan kişinin sevgilisi Lara, haksızlığa gelemeyen bir karakter ve cesur karakterler arasında bulunuyor.
  • Köpek balığı yani başkan, yok etmeye programlı bir darbeci olmaktadır.
  • Kitap içerisinde yer alan diğer karakterler ev numaraları ile beraber belirtilmiştir ve aynı zamanda bakkalın oğlu, başkanı öldüren çocuktur.

Sonuç

Son Ada kitabı denizin ortasında bir ada üzerinden geçer ve olayın anlatıcısı ile çekingen, korkak, içine kapanık bir kişiliği ile öne çıkmaktadır. Son Ada karakter analizi bakıldığı zaman genel olarak hayvan sevgisi, insan çatışması gibi durumları anlatır. Sade ve başarılı bir üslup ile yazılan Son Ada, genellikle demokratik bir zeminde düzenleme yoluna gider.

Son Ada kitabı aslında herkesin aşina olduğu ve hayal edilen bir ülke üzerinde yaşanan olayları anlatır. Kişisel ve politik ihtiraslar bakıldığı zaman topluma ve doğaya zarar verilen sonuçlarını çarpıcı bir şekilde göstermektedir. Doğa ile hayvanların yok edilmesine karşı insanlar ses çıkartmasa bile doğanın kazandığını çok iyi bir şekilde açıklar.

Video kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?