Sol Ayağım Roman Özeti – Christy Brown

  • 07 Mart 2021
  • 264 kez görüntülendi.

Sol Ayağım Roman Özeti – Christy Brown

Sol Ayağım Romanı, İrlandalı yazar Christy Brown tarafından 1954 yılında keleme alınmıştır. Sol Ayağım Romanı büyük ilgi görmüştür. Milli Eğitim Bakanlığının 100 temel eser listesinde yer almaktadır.

Türü: Roman

Önemi: Otobiyografik romanda yazar kendi hayat hikayesini anlatır. Zorlukların asla yıldırmaması gerektiği, daima olumlu şeylerin olabileceği, insanın içinde bulunduğu durumu iyileştirmek için mücadele etmesi gerektiği edebi bir dille anlatılmakta, büyük bir ilham kaynağı olmaktadır.

Sol Ayağım Konusu: Christy Brown’un hayat hikayesi kendi kaleminden anlatılır. Dünyaca ünlü bir yazar seviyesine gelirken ne zorluklar çektiği kronolojik biçimde aktarılır.

Şahıs Kadrosu:

Christy: İrlandalı, beyin felci ile doğmuş ve sadece sol ayağını kullanabilmektedir. Kitabın ana karakteri ve yazardır.

Bayan Brown: Christy’nin annesidir. Hayat boyu ona çok iyi bakar.

Bay Brown: Christy’nin babasıdır ve duvar işleriyle uğraşmaktadır.

Sol Ayağım Roman Özeti

Christy yirmi üç kardeşli ailenin bir çocuğu olarak dünyaya gelir. Dört aylıkken başı arkaya düşer ve bileklerine hakim olamamaya başlar. Ailesi sorunu çözmeye çalışsa da başarılı olamaz. Bir yaşındayken doktora götürürler.

Doktorlar Christy için beyin engelli teşhisi koyar. Fakat aile çocuklarının engelli olduğunu bir türü kabul etmek istemezler. Beş yaşına kadar Christy hiç tepki vermeden, konuşmadan ve yürümeden gelir. Fakat bir akşam kardeşinin elinden sol ayağı ile kalemi alır ve kağıdı karalar. Hem Christy hem de ailesi bu duruma şaşırır. Annesi okuma yazma öğretir. Sonrasında artık sol ayağı Christy’nin her şeyi olur.

Christy’nin bir arabası vardır ve buna binerek kardeşleriyle dışarı çıkabilir. Bir gün arabası kırılır ve evde kalmak zorunda kalır. Engelinden de nefret etmeye başlar. Dış görünüşü ve insanların ona bakışı artık rahatsızlık vermektedir.

Christy on iki yaşına geldiğinde annesi doğum yapar ve annesi hastanede iken bir kız ona bakmak için gelir. Christy bu kıza aşık olur. Onunla sakinleşir ve ondan resim yapmayı öğrenir. Fakat üç yıl sonra Christy Jenny adındaki kızdan hoşlanır. Jenny ise Christy ile ilgilenmez. Bunun dış görünüşünden kaynaklandığını anlar.

Zaman içinde Christy yalnızlaşır. İçe kapanır. On yedi yaşına geldiğinde resimden sıkılıp küçük hikayeler yazmaya başlar. Daha sonra Christy Londra’da tedaviye başlanır. Zaman içinde konuşmaya başlar ve kendi hayat hikayesini yazar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?