Sokakta Roman Özeti | Bahaeddin Özkişi

  • 01 Nisan 2019
  • 1.267 kez görüntülendi.

İçindekiler

Sokakta Roman Özeti | Bahaeddin Özkişi

Cumhuriyet Dönemine ait bireyin iç dünyasını esas alan yazar Bahaeddin Özkişi Sokakta eseri ile ses getirmiştir. Roman, manevi değerleri tümüyle yok sayan materyalizmin toplumu tutsak almaya çalışması üzerine kurulmuştur. Eserde, Türk toplum hayatındaki değişimin olumsuzluklarını duyarlı ve oldukça farklı bir kurgu ile ele alır. Eser, kültürel motifleri içinde barındıran sosyal içerikli bir romandır.

TÜRÜ: ( Sosyal – Fantastik ) Roman

YAZAR : Bahaeddin Özkişi

ÖNEMİ :1975 yılında Peyami Safa Roman Yarışması’nda Başarı Ödülü almış ve bu tarihten sonra da yayınlanmıştır. Kitap Milli Eğitim Bakanlığının 100 Temel Eser listesinde yer almaktadır. Şeytan , cin gibi ögelerin olaylarda rol alması romanı daha fantastik hale getirip , olay kurgularını onlar üzerinden ilerletiyor.

KONUSU : Öldürülen bir kadının cinayetini aydınlatmaya çalışan bir komiserin çalışmaları ve “onlar” adı verilen cin, şeytan türünden varlıklarla oluşturulmuş bir kurgu romanın konusudur. Batılılaşma serüvenin Türk toplum hayatında sebep olduğu olumsuzlukları ve kendi değerlerine yabancılaşmayı ele alır.

ŞAHIS KADROSU:

Onlar: Ateşten yaratılmış cin ve şeytan mahlukatıdır. Eserde kötülüğü simgeleyen şahıslar olarak yer almışlardır.

Komiser: Cinayetin işlendiği sokakta büyümüş , katil zanlısının çocukluk arkadaşıdır. Cinayeti çözmek için bu olaya tayin edilir. Belli değerlere inanan, sözü geçen bir karakterdir. Olayı çözmek için elinden geleni yapar.

Çocukluk Arkadaşı: Sokağın değişmeyen yüzünü temsil eder roman boyunca adı geçmemektedir.

Küçük Bey: Sokaktaki konağın beyidir. Materyalist bir kişiliğe sahiptir.

Katil: Komiserin çocukluk arkadaşının ağabeyidir. Şeytanların ve kötülüğün kölesidir. Kendi annesini şeytana kurban etme gerekçesiyle öldürür.

Sokakta Roman Özeti

Kentin en sessiz ve sakin sokaklarının birinde beklenmedik bir olay olur yaşlı bir kadın öldürülür. Polis olay yerine geldiğinde katil zanlısı olarak yaşlı kadının küçük oğlunu görülmektedir. Küçük oğlu ise annesini kendisinin öldürmediğini ve cinayeti işleyenin ”Onlar” olduğunu söyler. Olay karmaşık hale gelince bu olayı çözümlemesi için bir komiser tayin edilir. Komiser zaten o sokakta büyümüş , katil zanlısının çocukluk arkadaşıdır. Çocukluk arkadaşının yaşlı annesinin öldürmeyeceğinden emindir.

Komiser ilk iş olarak yanına bir doktor alıp cinayet mahalline gider. Doktor , yaşlı kadının cesedi başına gelir ve inceler ; bu yaraların insan eli ile yapabileceğine inanamamaktadır. Bu arada cesedin olduğu odadan bir ses gelir.“Onu biz öldürdük” diyen bu ses kendilerinin Allah’a secde etmeyen cin ve şeytan grubu olduklarını söyler. Komiserin katil olduğu sanılan arkadaşı ise akıl hastanesine yatırılır.

Komiser bu olay üzerine katil zanlısı olarak görülen arkadaşının yanına hastaneye gider. Hastanede konuşurlar ; arkadaşı ”Onlar” ile savaşta olduğunu anlatır. Komiser oradan ayrılıp sokağın konak sahibi Küçük Bey’in yanına gider . Küçük Bey de materyalist bir kişiliğe sahiptir ve katil zanlısı olan yaşlı kadının küçük oğlunu hiç sevmez. Komiser ile konuşması sonucu söylediği şey katil zanlısı arkadaşını temize çıkarır. Küçük Bey katil zanlısının cinayet saatinde türbede ibadet yaptığını söyler ve katil zanlısının üzerindeki hüküm kalkar. Bu arada Komisere işin içinde ”Onlar ” olduğu kanısına varır. Küçük Bey ile konuştuktan bir gün sonra Küçük Bey kendi odasında ölü bulunur. Ölen yaşlı kadının büyük oğlu Küçük Bey’i öldürmüştür. Şeytana tapma ayini yaparken komiser tarafından yakalanır. Cinayetleri işleyen adam hapishane de öldürülür.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?