Soğuk Kahve Deneme Özeti – Ahmet Batman

  • 19 Mart 2021
  • 204 kez görüntülendi.

Soğuk Kahve Deneme Özeti – Ahmet Batman

Soğuk Kahve, Ahmet Batman’ın ilk kitabı olma özelliğini taşıyor. Bu kitabında yazar, belli bir hikaye ya da romandan ziyade kısa kısa başlıklar halinde gündelik hayattan olaylar ele alıyor. Fakat günlük hayatımızdaki yaşadıklarımızı farklı bir açıdan görme imkanı sağlıyor. Kimi zaman mizah kimi zaman ince iğnelemelerle farklı bir okuma sunuyor.

Türü: Deneme

Önemi: Ahmet Batman’ın ilk kitabıdır. Daha çok sohbet havasında ilerliyor. Çeşitli başlıklarda sizi şaşırtsa da açık sözlülüğü ile gerçeklerle yüzleşmenizi sağlıyor.

Soğuk Kahve Konusu: Yazar hayatın içinden onlarca başlık seçmiş ve bunları kendi üslubu ile farklı açılardan ele almıştır. Odaklanılan en temel mesele kadın-erkek ilişkileri olmakla birlikte dili ve üslubuyla benzerlerinden ayrılmayı başarıyor. Kendi deneyimleri ve gözlemleri üzerinden hem erkek hem de kadınlara hayatın tozpembe olmadığını gösteriyor.

Şahıs Kadrosu:

Yazar: Yazar kendi deneyim ve düşüncelerini sohbet havasında anlatıyor.

Soğuk Kahve Deneme Özeti

Soğuk Kahve her sayfasında bir hikaye, bir yaşanmışlık ya da yazarın gönlünden kopan her neyse onu yansıtıyor. Bu yüzden de klasik bir roman veya hikaye özeti gibi özetlemek mümkün değil. Kitabın sadece içindekiler bölümü 8 sayfadan oluşmakta. Her sayfada farklı bir konu işleniyor. Fakat yine de bazılarından kesitler vererek fikir edinmenizi sağlayabiliriz.

Soğuk Kahve daha ilk sayfasında her yazının bir cümle olduğunu ve okur olarak dilediğiniz cümleyi kendinize seçip cebinize koyabileceğinizi belirtiyor. Bu da size cümlelere odaklanarak almanız gerekeni almaya çalışmanızı öğütlüyor.

Ardından Sosyal Medya Otobiyografisi başlığı içinde yazar, kendini tanıtıyor. Yavaş yavaş da derinlere iniyor. Akıl mı Kalp mi sorusu ile bir düşünmeye sevk ederek yazar bizi lise yıllarına götürüyor. O zamanlar söylemeye çekindiği şeyleri söyleyerek bir iç sorgu yaptırıyor.

Mesela başlıklardan birisi Çay Kaşığı adını taşıyor. Burada çay kaşığı metaforu ile tek yönlü değil, çok yönlü olma gereği ile karşılaşıyoruz. Yolculuk en uzun yazının başlığı ve aynı zamanda en derin mesaj veren diyebiliriz. Ölümle yüzleşen ve öldüğünde çocuklarının öksüz kalacak olmasına üzülen bir baba ile karşılaşıyor, duygulanıyoruz. Yine Ayrılmak için Çok Erken başlıklı yazıda bir çiftin harika ayrılma konuşması ile karşılaşıyoruz. Kitap bu şekilde devam edip gidiyor. Bir kahve tadında okuma sunuyor.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?