Sofie’nin Dünyası Özeti

  • 26 Aralık 2021
  • 79 kez görüntülendi.

Sofie’nin Dünyası Özeti

Sofie’nin Dünyası özeti bakıldığı zaman insanların kendilerini bulması ve aslında varoluşları ile beraber kim olduklarını sorguladıkları bir kitaptır. Dünya olduğu gibi kabul edilmemelidir ve Sofie’nin Dünyası kitabı felsefik bir kitap olmasıyla birlikte birçok avantaj sağlamaktadır. Kitap, yayınlandığı zamandan beri birçok dile çevrilmiştir ve ülkede en fazla satanlar listesine girmiştir.

Sofie’nin Dünyası kitabı özeti, Albert Knag Birleşmiş Milletler’de Binbaşı olarak görev almaktadır ve okullarda işlenen felsefe derslerini yetersiz bulur. On beş yaşına basmak üzere olan kızı Hilde Moller Knag’e babası bir hediye kitabı yazar ve felsefenin toplum tarafından yeterli ilgi görmemesi üzerine yazılan bu kitapta Sofie tamamen felsefe tarihine doğru yola çıkar.

Sofie’nin Dünyası Özet

Sofie’nin Dünyası özet genel olarak Sofie’nin etrafında geçer. Sofie on beşinci yaş gününü kutlamaya hazırlanır ve okuldan döndüğü zaman posta kutusunda kendisi için hazırlanan bir zarf bulur. Bu zarf üzerinde pul ve isim bulunmaz, nereden geldiği ve kimden geldiği belli olmayan zarfın içerisinde sadece ‘’Kimsin?’’ Yazar. Not üzerine Sofie kendisinin kim olduğunu düşünmeye başlamıştır bile. Esrarengiz olan mektuplar sürekli olarak gelmeye devam eder.

Bu mektupların hepsi düşündürücü soruları barındırır ve Sofie’nin Dünyası yorum kitabı içerisinde bu sorularla birlikte heyecanlanır. Sofie, yıllanan bu mektupların kimden geldiğini öğrenmek için araştırmaya başlamaktadır. Mektupların birçoğu köpek tarafından posta kutusuna konulmaktadır ve Sofie bunu görünce çok şaşırır. Zarf içerisinden çıkan sorular tamamen ilk filozoflar ile beraber felsefenin başlangıcına dair bilgiler içerir.

Sofie bu zarflar ile anlatılmak istenen konunun bir felsefe kursu olduğunu düşünür. Bir gün kursun kurucusu olan ve tek öğretmeni olan Alberto Knox kimliğini açıklar. Bir süre sonrasında Sofie ile hocası olan Alberto Knag, Hilde Mollar Knag’a yazmış olduğu kitabın içerisinde olduğunu fark eder ve aslında yaşananlar rüya değildir fakat yaşam da rüyadan farklı olmadığını Sofia keşfeder. Sofie’nin dünyası bölüm özetleri bakıldığı zaman her bölümde farklı bir felsefe konusu ele alınmaktadır.

Sofie’nin Dünyası Karakterleri

Sofie’nin Dünyası kitabında başrol olan karakter Sofie olmaktadır bunun dışında felsefe dünyasında yer alan tüm karakterler geçmiş felsefe de yer alan kişilerdir. Sofie tam olarak felsefeyi anlama yolunda tüm bilimcilerle tanışır. Sofie’nin Dünyası karakterleri şu şekildedir,

  • Albert Knag, kızının yaş günü hediyesi için Sofie’nin Dünyası kitabını yaşan ve binbaşı olan kişidir.
  • Hilde Moller Knag, Albert Knag’ın kızıdır.
  • Alberto Knox, binbaşının yazmış olduğu kitap içerisindeki felsefe kursu öğretmenidir.
  • Sofie, Alberto ile beraber binbaşının aklında var olan ve gerçek olmaya çalışan bir kızdır. Aynı zamanda Hilde gibi on beşinci yaş gününe girmeye çalışan bir kız olmaktadır.

Sonuç

Sofie’nin Dünyası ana fikir bakıldığı zaman bir felsefe öğretmeninin, dünyanın felsefeye önem vermediğini ve yanlış bilindiğini düşünerek yazılan bir eserdir. Kitap’ın başlangıcında da ana fikir tamamen felsefe olmaktadır.  Sofie’nin Dünyası kitabında felsefeye dair olumlu bir kanaat oluşturmak için romanda yer alan kişiler değerlendirme yapabilmektedir. Sofie’nin Dünyası kitabına bakıldığı zaman,

  • Sofie gizli bir filozof veya bir felsefe öğretmeni ile tanışıyor ve sonrasında Platon, Sokrates, Descarde, Sonda, Spinoza, Darwin gibi birçok filozof ile beraber felsefe akımını öğrenmektedir. Kitap sadece şu an ki zamanı değil binlerce sene öncesini de araştırmayı istemektedir. Eğer geçmiş araştırılmazsa kişiler karalıkta yolunu bulamazlar konusunu işler.
  • Sofie’nin dünyası kitabı genel olarak felsefeye giriş kitabı sayılmaktadır ve aslında herkesin anlayabileceği kitaplar arasında yer alıyor.
  • Sofie’nin Dünyası kitap analizi bakıldığı zaman son derece keyifli ve sürükleyici kitap olan Sofie’nin Dünyası kitabı ile kişiler felsefe dünyasını daha iyi bir şekilde anlayabilir

Sofie’nin Dünyası kitabı ile birlikte gençlerin dikkatini felsefeye çekmek ve onların felsefe tarihini sıkılmadan daha kolay bir şekilde öğrenebilmesini amaçlanmaktadır ve felsefe fantastik bir roman kurgusu eşliğinde okuyuculara sunulmaktadır.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?