Sodom ve Gomore Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  • 16 Haziran 2021
  • 48 kez görüntülendi.

Sodom ve Gomore Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Sodom ve Gomore Yakup Kadri’nin en değerli romanlarından biridir. İstanbul’da yaşanan çıkar ilişkilerini bütün açıklığı ile ortaya koymaktadır. Bir roman serisinin parçası olan Sodom ve Gomore’nin anlatım dili ile konusu itibari ile insanların dikkatini üzerine çekmeye başardığını ifade etmek olanaklıdır. Kronolojik sırada Hüküm Gecesi’nden sonra gelen roman, güçlü karakterleri ile başarılı romanlardan biri olarak Türk edebiyatında ön plana çıkmaktadır. Sodom ve Gomore özeti oldukça merak edilmektedir. Bu yazıda Sodom ve Gomore kitabı konusu ve özetini bulabilirsiniz.

Türü

Roman

Önemi

İncil’de sözü geçen Sodom ve Gomore lanetlenmiş şehirlerdir. İşgal yılları İstanbul’unu bu lanetlenmiş kentlerle özdeşleştiren Yakup Kadri Karaosmanoğlu hikayesini ilgi çekici bir şekilde anlatmıştır.

Şahıs Kadrosu

Sami Bey, Avrupa’yı her yerden üstün gören ve kendi insanlarına asla güvenmeyen biridir. Avrupa, özellikle İngiltere’yi gözünde o denli büyütür ki Türklerin İngilizlere karşı bir savaş kazanabileceğine bir türlü inanamaz.

Leyla, Sami Bey’in kızı. Batılılaşmayı seven ve eğlence olarak gören, kendine hâkim olamayan ve çevresiyle ilişkilerinde sınırlar koyamayan bir kişiliğe sahiptir.

Necdet, Vatanseverlik tarafı ağır basar ama bir yandan da olaylara sadece seyircidir. Leyla’ya aşıktır.

Captain Gerald Jackson, Bir İngiliz subayıdır. Aşkı ile iş hayatı arasında bocalamaktadır. Leyladan hoşlanmasına rağmen kariyerini de riske atmak istemez.

Sodom ve Gomore Özeti

Sodom ve Gomore’nin konusu, oldukça farklı ve ilgi çekici görünmektedir. Yakup Kadri Karaosmanoğlu bu romanda Kurtuluş Savaşı esnasında İstanbul’da yaşantılarını sürdürmekte olan bir zümreyi anlatmaktadır. Bu zümre ve zümre içerisinde yaşanan ahlaki sorunları gündeme getiren Karaosmanoğlu, ahlaki ve toplumsal değerleri bir süzgeçten geçirerek derinlemesine bir şekilde sorgular.

Yanlış batılılaşma, ahlaki değerlerin değerini yitirmesi, toplumsal sorunlar ve çıkar çatışmaları başta olmak üzere pek çok sorunu gündeme getiren yazar, bu sorunları karakterler üzerinden derinlemesine bir şekilde anlatarak bireysel çıkmazları da ön plana çıkarmaktadır. İşgal altındaki İstanbul adeta zenginler ve halk olarak ayrılmıştı. İstanbullu kızlar İngiliz subaylarıyla birlikte olmak için adeta birbirleriyle yarışıyorlardı. Leyla’nın annesi tüm bu olanlar karşısında sesini çıkaramayarak hayat onu nereye çekerse o yöne doğru gidiyordu. Necdet tüm bu olanları geri planda izlerken arkadaşı cemil vatan için savaşması gerektiğini düşünmüş, Kuvayi Milliyecilere katılmış ve şehit olmuştur.

Necdet leyla ile nişanlandı fakat Leyla’nın gözü yalnızca İngiliz subayını görmektedir. Partiler düzenler ve ailesinin uyarılarını dikkate almaz. Fakat bu sırada Read’in eski aşığı Madam Jimson da ortaya çıkmıştır ve hatta Read’i yeniden kendine bağlamıştır. Leyla bundan çok kötü etkilenir ve bunun için uzaklaşmaya karar verir. Leyla’nın seyahatinin tüm maddi yükünü Necdet karşılamıştır. Necdet’in desteğiyle Avrupa’ya giden Leyla bir süre sonra ülkesine döner fakat daha da kötü günler onu bekler. İngilizlerin şaşaalı günleri sona ermiş Kuvayi Milliyeciler İstanbul’u kurtarmıştır. Fakat Leyla bu durumdan hiç hoşlanmaz, eğlence hayatı bitmiştir. Leyla yeniden Necdet’e geri dönmeyi düşünürken Necdet onu reddeder.

Oldukça sağlam bir kurgu ve dile sahip olan Sodom ve Gomore, ilk basımından bu yana pek çok insan tarafından ilgi çeken romanlardan biri olarak Türk edebiyatında ayrıcalıklı bir konumda bulunmakta ve farklı yaş gruplarından birçok insanın okuduğu roman olarak bilinmektedir.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?