Siyah Kehribar roman özeti | Tarık Buğra

  • 12 Ocak 2019
  • 4.288 kez görüntülendi.

Siyah Kehribar roman özeti | Tarık Buğra

Siyah Kehribar romanı, Tarık Buğra tarafından kaleme alınmıştır. Eser çok fazla eleştirilmiştir ve bu eleştiriler nedeniyle Tarık Buğra yazı hayatına bir süre ara vermiştir. Siyah Keribar’da konu olarak İkinci Dünya Savaşı öncesi faşist bir yönetimin hüküm sürdüğü İtalya’da bu yönetimin karanlık güçlerine karşı bir grup vatanseverin mücadeleleri anlatılır.

TÜRÜ: Siyasi Roman

ŞAHIS KADROSU:

Türk Genci: İtalya’ya sanat tarihi alanında doktora yapmaya gitmiştir. Duygusal, sadık, arkadaş canlısı bir şahıstır. Akılcı davranan, olaylar karşısında kendini kaybetmeyen bir kişidir.

Fernando: Teşkilat tarafından aranan bir kişidir. Romanın sonunda diğer arkadaşları gibi öldürülmez ve yeni bir yaşama merhaba der.

Melisa: Türk gencinin duygusal yakınlık kurduğu gençtir. İşkenceye maruz kalır ve buna dayanamayıp intihar eder.

ÖZET:

Türk genci sanat tarihi alanında doktora yapmaktadır. Fernando adlı bir gençle arkadaş olur ve Siyah Kehribar adlı bir barda bu arkadaşı vasıtasıyla yeni dostluklar edinir. Tanıştığı kişilerden biri de Melisa’dır. Melisa ile duygusal bir yakınlık başlar. Siyah Kehribar’ın garsonu Leonardo’dur. Leonardo oğlu Bar- baryo ile beraber yaşamaktadır. Melisa’nın amcası Umbarto ise ülkede ünlü bir ressamdır. Melisa Türk gencini amcasıyla tanıştırmaya götürmesiyle esrarengiz olaylar başlar. Barbaryo öldürülür. Melisa ve Fernado ortadan kaybolur. Teşkilat ise Gizo ve İvet gibi ülke çapında tanınmış kişilere kendi yanlarında yer almaları için baskı yaparlar. Gizo ve İvet intihar eder. Babaryo’nun babası Leonardo da gizli teşkilat tarafından öldürülür. Melisa da ortaya çıkar. Gizli teşkilattan olan Ciyo’nun ölümüyle gözaltına alınan Melisa’ya işkence yapılır. Buna dayanamaz ve intihar eder. Olayların sarpa sardığını düşünen teşkilat, Fernando’yu öldürmekten vazgeçer ve onu serbest bırakır. Fernando ise yeni bir hayata başlar.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?