Siyah Gözler Roman Özeti | Cemil Süleyman

  • 26 Nisan 2019
  • 380 kez görüntülendi.
Siyah Gözler Roman Özeti | Cemil Süleyman

Siyah Gözler Roman Özeti | Cemil Süleyman

Fecr-i Ati Dönem yazarı olan Cemil Süleyman Siyah Gözler eseri ile oldukça ses getirmiştir. Fecr-i Ati Dönemi biliyorsunuz ki Servet-i Fünun’a bir tepki olarak çıkmıştır. Edebiyatın en canlı olduğu dönemlerdendir. Cemil Süleyman’da bu dönem yazarlarındadır.

TÜRÜ: Roman 

YAZAR : Cemil Süleyman Alyanakoğlu

ÖNEMİ : Fecr-i Ati Dönemi’nin canlılık döneminde en çok ses getiren eserlerden biridir Siyah Gözler. Konusu , karakterleri , psikolojik tahlilleri ve insani duygular sebebi ile dikkat çekmektedir.Siyah Gözler eseri en bilindik ve en popüler eseridir.

KONUSU : Dul bir kadının aşık olması ve bu aşkını kaybetme korkusu , psikoloji savaşları ele alınır. Aşkını kaybetmekten korkmak , tutku , haz, hırs , pişmanlık vs. bir çok duyguyu güçlü şekilde dul kadının bakış açısı ile eser kaleme alınmıştır.Eserin karakteri olan Dul Kadın’ın adı yoktur.

ŞAHIS KADROSU:

Dul Kadın : Beykoz’da ki evinde otuzu aşkın yaşlarında dul bir kadındır. Hizmetçisi ve aşçısıyla on yıldır yalnız ve mutsuz yaşamaktadır. Bir gün siyah gözlerine aşık olduğu genç bir adamla ilişkiye başlar .

Delikanlı : Siyah gözlü , yirmi iki yaşlarında genç delikanlıdır. Dul kadının aşkıdır.

Siyah Gözler Roman Özeti

Beykoz’da hizmetçisi ve aşçısı ile yaşayan otuz yaşlarını aşmış dul bir kadın mutsuz yaşamına on yıldır yalnız devam etmektedir. Akşamları hava almak için çıktığı çayırlıkta peşine takılan yirmi iki yaşında bir delikanlının “siyah gözlerine” vurulur. Aralarında ki yaş farkı uçurumdur onlar için bu yüzden ilişki başlarsa ; evlenmeyle bitecek mutlu bir sonuca ulaşması olanağı bulunmadığının farkındadırlar. Dul kadın yinede yılların vermiş olduğu yalnızlıktan dolayı duygularını bastıramaz ve ilk başta uzak durmaya çabalasa da başarılı olamaz .Bakışma ve bir iki mektuplaşma ile ilişkileri başlar ve  araba içinde kır gezintisine çıkma, mehtaplı bir gecede karanlık koruda buluşma yolunda ilişkileri dahada ilerler.

Hatta  geceleri delikanlının gizlice eve alınmasına kadar ilişkileri uzar. Aradaki yaş farkı ise kendini hissettirmeye başlar ;aşırı kıskançlık bunalımları , son umudu delikanlıyı elinden kaçırma korkusu dul kadının ruh dengesini bozar. Delikanlının genç bir kızla ilgilenmesi ve kendisini daha seyrek aramaya başlaması bu dengeyi büsbütün allak bullak eder. Bir gece yine Delikanlı ile evde buluştukları zaman aklını iyice kaybeden Dul Kadın başkasına kaptırmaktan korktuğu genç sevgilisini bir çılgınlık yapar ve  Delikanlı’yı boğarak öldürür.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up