Sisli Geceler Roman Özeti | Halide Nusret Zorlutuna

  • 14 Mayıs 2019
  • 576 kez görüntülendi.

Sisli Geceler Roman Özeti | Halide Nusret Zorlutuna

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Halide Nusret Zorlutuna

KONUSU:  İçine kapanık Mine , duygularını uç noktada yaşamaktadır. Sevmediği bir adamla evlenip ve aslında kalbinde yatan kişiye ömür boyu aşıktır, aşkına kavuşamaz. En sonunda dayanamayıp intihar eder.

Şahıs Kadrosu :

Mine : Düşüncelerini her zaman gizleyen bir kızdır. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiştir ağabeyi ve yengesiyle yaşamaktadır. Bazı durumlar sonucu sevmediği bir adamla evlenmek zorunda kalır. Aslında başkasına aşıktır.

Kenan : Mine’nin ağabeyidir.

Sacide : Kenan’ın karısıdır. Mine’nin teyzesinin kızıdır.

Nüzhet : Sacide’nin iki erkek kardeşinden bir tanesidir. Şair yaradılışlıdır. Mine’yi sever. Romanın ilerleyen sayfalarında Mine ile evlenir.

Doktor Fikret : Sacide’nin iki erkek kardeşinden bir tanesidir. Mineye sürekli takılır onunla çekişir.

Zehra : Doktor Fikret’in karısıdır. Hastahanede sekreterlik yaparken Fikret ile tanışırlar. Kocasına sadıktır.

Ömer Naim : Uzaktan akrabalarıdır. Ressamdır. Zehra’ya aşık olur fakat aşkına karşılık bulamaz.

Sisli Geceler Roman Özeti

Küçük yaşta anne ve babasını kaybeden Mine ağabeyi Kenan ve yengesi Sacide’nin yanında yaşamaktadır. Sacide’nin iki erkek kardeşinden biri olan Nüzhet Mine’ye aşıktır . Doktor Fikret ise ona sürekli takılır çekişir duygusunu anlamak zordur. Mine duygularını çok gizli tutar anlamak çok güçtür. Neşesini de içine kapanıp sessizliğini de çok uç noktalarda yaşar. Doktor Fikret , Hastanede tanıştığı Zehra ile evlenir ve Kurtuluş Savaşı için Anadolu’ya cephelere gider. Bu arada Sacide’nin annesi ölüm döşeğindedir ve ölürken Nüzhet ile yiğeni Mine’nin evlenmesini vasiyet eder. Mine sevmediği Nüzhet ile evlenir.

Bu arada uzaktan akrabaları Ömer Naim Anadolu’ya Fikret ve Zehra’nın yanına gider bir süre onlarla kalır. Zehra’ya aşık olur fakat aşkına karşılık bulamayınca cepheden cepheye gezer.Fikret ve Zehra’nın Münire Gaye adında bir kızları olur ve İstanbul’a geri dönerler. Aile içi görüşmeler başlar ve yazlık köşkte herkes buluşur. Ömer Naim’de İstanbul’a yanlarına gelir. Mine Zehra’yı her fırsatta laflarıyla iğneler. Bu arada Fikret ,Mine’nin Nüzhet’i sevmediğini bilir ve Mine’nin Ömer Naim’e ilgisi olduğunu düşünür. İlk fırsatta Mine’yi sorguya çeker. Mine’de çocukluğundan beri Fikret’e aşık olduğunu itiraf eder. Fikret’de aynı duyguları besler ama kardeşi için susmuştur. Mine sırrını söylediği için dayanamayıp intihar eder. Zehra’nın affedişiyle Fikret ve ötekiler hayatlarını sürdürürler. Mi- ne’den bir daha konuşulmaz; ama hatırası sisli gecelerde hep vardır

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?