Sis ve Gece Roman Özeti | Ahmet Ümit

  • 25 Aralık 2018
  • 3.998 kez görüntülendi.

Sis ve Gece Roman Özeti | Ahmet Ümit

Sis ve Gece Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan bir polisiye romandır. Roman konu olarak Milli İstihbarat Teşkilatında görevli bir komiser olan Sedat’ın evliliği, aşkları ve işi arasında gerçekleşen olayları işler. Komisesr Sedat’ın iç hesaplaşmaları, yalnızlığı ve öfkesi romanın konusudur.

Sis ve Gece romanı katilin ve dedektifin aynı kili olduğu gerçek anlamda sıra dışı bir eserdir. Bu özelliği bakımından önemlidir.

TÜRÜ: ( Polisiye ) Roman

YAZAR : Ahmet Ümit

ÖNEMİ: Son zamanlarda başarılı polisiye yapıtlar veren Ahmet Ümit’in katilin ve dedektifin aynı kişi olarak kurguladığı sıra dışı bir romandır.

KONUSU: Milli istihbarat Teşkilatında görevli Komiser Sedat’ın evlilik, aşk üçgeninde yaşadıkları, iç hesaplaşmaları romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Komiser Sedat: Romanın ana kahramanıdır. Çalıştığı teşkilattaki entrikalar yüzünden uzaklaştırma cezası almıştır. Evlidir ve evli olmasına rağmen yasa dışı örgüt üyesi Mine ile ilişki yaşar. Hem onun katili hem de cinayetin dedektifidir.

Mine: Yasa dışı örgüt üyesidir. Sedat’ın baskınından yaralı olarak kurtulur ve evinde ölür. Karnında da Komiser Sedat’ın çocuğu vardır.

Madam Eleni: Mine’nin komşusudur. Olayın aydınlatılmasında en önemli ipuçları kendisindedir.

Maria: Madam Eleni’nin kızıdır. Babasının vurduğu tavşanların buzdolabına koyulması üzerine, onların uyuduğuna inandırılan bir çocuktur. Mine’nin buzdolabındaki cesedine o işaret eder.

Sis ve Gece Roman Özeti

Komiser Sedat evli ve iki çocuk babasıdır. Çalıştığı birimdeki entrikalar yüzünden teşkilat tarafından uzaklaştırma cezası almıştır ve bu yüzden bir boşluğa düşmüştür. Mine adlı bir bayanla ilişki yaşamaya başlayan Mine, buhranlı günlerden de kurtulmaya çalışmıştır. Mine Güzel Sanatlarda resim eğitimi almaktadır. Sedat bir hücre evinde illegal bir örgütle girdiği çatışmada yaralanıp hastanede tedavi alınca uzun süre Mine’den haber alamaz. Sedat uzun süre Mine’yi arar. Oturduğu apartmana giderek Madam Eleni ile konuşur, iz bulmak ister. Uzun aramalara rağmen izine rastlayamaz.

Sedat hücre evi baskınında Mine’nin kendisinden sonra edindiği erkek arkadaşı Fahri’yi öldürür. Yaralı kaçan bir genç daha vardır. Onun Mine olabileceğini düşünür. Mine de yasa dışı örgüte üye bir bayandır. Madam Eleni’nin küçük kızı Maria’nın ısrarla Mine’nin evde uyuduğunu söylemesi üzerine ev didik didik aranır. Maria’ya babasının avladığı tavşanları buzdolabında uyuyor sanan bir çocuktur ve Mine’nin de uyuduğuna işaret eder. Evin buzdolabını açan Sedat, Mine’yi buzdolabının zemininde donmuş bir kan kütlesi ile görür. Mine karnında taşıdığı Sedat’ın çocuğu ile ölmüştür.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?