Sınıf Arkadaşları Roman Özeti – Cevdet Kudret Solok  

  • 03 Temmuz 2021
  • 165 kez görüntülendi.

Sınıf Arkadaşları Roman Özeti – Cevdet Kudret Solok

Sınıf Arkadaşları Romanı, Cevdet Kudret Solok tarafından kalame alınmış ödüllü bir eserdir. Evrensel Basım Yayın tarafından çıkan Sınıf Arkadaşları kitabı 288 sayfadır. Sınıf Arkadaşları özeti ve konusunu yazımızda okuyabilirsiniz.

Türü:

Roman

Önemi:

Cevdet Kudret Solok Orta oyunu incelemesi eseri ile Türk Dil Kurumu 1974 Bilim Ödülü’nü ve Kalemin Ucu isimli yazısı ile de 1991 Sedat Simavi Büyük Edebiyat Ödülü’nü kazandı.

Sınıf Arkadaşları Özeti

Süleyman’ın babası, Süleyman’ı okula götürür ve müdürün yanına çıkarır. Daha sonra Süleyman’a görünmeden ortadan kaybolur. Müdür, Süleyman’ı alır ve sınıfa doğru yola çıkarlar. Sınıfta Süleyman, hocaya teslim edilir. Hoca Süleyman’ı baştan aşağı süzer. Onu sınıfın pencere kenarında olan zenginlerin tarafına mı yoksa fakirlerin olan duvar tarafına mı oturtacağını bilemez. Sınıfın ortasında yer alan sıralardan birine oturtur.

Sınıf içerisinde oturma şekli oldukça önemlidir. Hoca, pencere tarafındakiler yaramazlık yaptığında kızar. Duvar tarafındakiler yaramazlık yaparsa hemen sopayla vurur.

Süleyman okula başladığı zamanlar hiç kitabı yoktur, aslında okula gidince çok kitabı olacağını düşünerek gitmiştir. Çok kitabı olan çocuklar mahallenin büyükleri tarafından sevilirdi. Günlerden bir gün Süleyman okula giderken babasının terliklerini çantasına koyar. Yolda giderken büyükler Süleyman’a aferin der ama Süleyman bunu düşünmez. Babasının terliklerini aldığı için çok kızacağını düşünür. Aklında bu düşünceler ile Süleyman eve döner. Evde büyük bir sessizlik hakimdir. Süleyman, ne olduğunu anlayamaz, annesi Ayşe hanım sarılır ve üzülür. Süleyman’ın babası askere çağırılmıştır. Süleyman kendisine kızılmadığı için sevinir, ancak askerin anlamını henüz bilmez.

1914 umumi harp başlamıştır. Süleyman’ın babası Abdullah üzgündür ama gidecektir. Kendisi de babasını savaşta kaybetmiştir. Bu dünyada teyzesinden başka kimsesi yoktur. Oğlunun da kendisinin çektiği acıları çekeceğini düşünür ama vatan borcudur.

Süleyman, babasının harbe gidişinden sonra annesi ile beraber, anneannesinin evine gider ve orada kalırlar. Dedesi İbrahim Efendi, savaş yüzünden yaşanan kıtlık sebebiyle bundan hiç hoşnut değildir. Şeker, çay, kahve ve beyaz ekmek sadece zenginlerin evinde bulunur. Bu dönemde gelen misafirlere bir şey ikram edilmez. Akşam yemeğine gelen misafirler ise kendi yemeklerini evlerinde hazırlayarak getirirler. Abdullah harbe gittiğinden beri geçirilen günler daha zor hale gelmiştir.

Süleyman’ın okula gidebilmesi için para gerekmektedir. Ayşe hanım kocasının teyzesinden yardım ister, ancak onlarda yardım edemezler. Bir diğer çare olarak teyzesinin iki oğlu da okumuştur. Biri mühendis diğeri ise deniz subayıdır. Onlardan yardım ister, ancak onlarda yardım edemezler. Son çare olarak kocasının kendisine bıraktığı evi satar. Evin satılmasından gelen paranın bir kısmını okul masrafları için ayırır. O gün kıyma alırlar ve evde köfte yaparlar. Bu Süleyman için garip bir durumdur çünkü öyle kıtlık ve açlık yaşanan zamanlar gelmiştir ki, insanlar artık etin tadını unutmuşlardır. Günler bu şekilde devam ederken dedesi İbrahim efendi hasta düşer.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?