Sinekli Bakkal Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

  • 18 Ocak 2018
  • 17.141 kez görüntülendi.

Sinekli Bakkal Roman Özeti – Halide Edip Adıvar

Sinekli Bakkal eseri Türk edebiyatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Güncelliği hiç bir zaman kaybetmemiştir. Her kuşağın okuduğu klasik eserlerimizden biridir. 2. Abdülhamit döneminde İstanbul’da Aksaray semtinin Sinekli Bakkal Mahallesinde olaylar geçmektedir.

YAZAR : Halide Edip Adıvar

TÜRÜ: Roman ( Sosyal )

ÖNEMİ: Doğu ile Batı karşılaştırılmasının yapıldığı başarılı bir eserdir. Konusu ve anlatımı sebei ile edebiyat tarihimizde eser önemli bir yer almaktadır.

KONUSU: Rabia adlı genç bir kızın Mevlevi dervişi Vehbi Dede ile İtalyan müzisyen Pregrini’den ders alması ve Doğu-Batı karşılaştırması yapılarak Pregrini ile evlenmesine giden yol anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Rabia: Tevfik’in kızı ve Pregrini’nin karısıdır. Sesi çok güzel olan Rabia, Doğu ve Batı müziğini çok iyi bilir.

Vehbi Dede: Tasavvuf müziğini çok iyi bilen Mevlevi Şeyhi’dir.

Pregrini: Italyan asıllı piyano hocasıdır. Rabia’yla evlenir ve Müslüman olur.

Sinekli Bakkal Roman Özeti

Mahalle imamının kızı Emine, ortaoyuncu olan ve zenne kılığına girdiğinden dolayı Kız Tevfik adıyla anılmaya başlayan Tevfik adlı bir gençle evlenir. İmam, kızının bu adamla evlenmesine razı değildir. Tevfik , İstanbul’da ünlü bir sanatçı olur.Tevfik’in zenne olarak kendi taklidini yaptığını gören Emine, evi terk eder ve babasının yanına döner.Emine’nin taklidini yaptığı için Tevfik’te İstanbul’dan sürülür. Bu evlilikten Rabia adlı bir kızları olmuştur. İmam, torunu Rabia’yı küçük yaştan itibaren kendi terbiyesine göre yetiştirir ve küçük yaşta da hafız yapar. Sesi çok güzel olan Rabia, Mevlevi dervişi Vehbi Dede’den ve İtalyan asıllı müzisyen Pregrini’den özel dersler alır. Rabia roman boyunca bu iki isim üstünden Doğu ile Batı karşılaştırması yapar. Vehbi Dede’nin her yönü ile üstün olduğunu düşünür. Romanın sonunda Pregrini’nin beslediği aşka cevap veren Rabia, onunla evlenir. Pregrini Müslüman olur ve Rabia ile Sinekli Bakkal’da yaşarlar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?