Şimşek Roman Özeti | Peyami Safa

  • 04 Kasım 2018
  • 3.091 kez görüntülendi.

ROMAN : ŞİMŞEK

YAZAR: PEYAMİ SAFA

TÜRÜ: Sosyal-psikolojik roman

ÖNEMİ: Bir mizaç romanı olması ve üç ayrı karakterin ilişkilerini ortaya koyması açısından önem arz eden bir romandır.

KONUSU: Aile bünyesinde bir konakta yaşanan gayri meşru ilişkilerin bir felaketle sonuçlanması romanın konusunu teşkil eder.

ŞAHIS KADROSU:

Pervin: Yirmi dört yaşında kimsesiz bir kadındır. Kumarbaz bir baba ile kendi havasında bir annenin kızıdır. Yaşadığı çarpık ilişki iki erkeğin de ölümüyle sonuçlanır.

Sacid: Orta yaşlarda, evlenmemiş bir tiptir. Babadan kalma mirasla gününü gün etmektedir. Romanda verilen gayri meşru ilişkiyi başlatan, nefsine yenik düşen bir adamdır. Başkalarını ezmekten kaçınmayan ve hayatını kadın, eğlence üstüne kurmuş olan bir kişidir.

Müfid: Hassas ve çekingen bir tiptir. Aldatılan koca konumundadır. Masum bir kişi olmasına rağmen romanda boğuşma sırasında öldürülür.

ÖZET:

Sacid, Müfid ve Pervin Bağlar başında babalarından kalma bir köşkte hayatlarını idame ettirmektedirler. Müfid ile Pervin evlidir. Ancak Pervin’in dayısı Sacid’le yıllar öncesine dayanan bir ilişkisi vardır. Bu ilişki Pervin ile Müfid’in evlenmesinden sonra da devam eder. İlişkiyi devam ettirmek isteyen Sacid’dir. Müfid bu ilişkiyi sezer gibi olur ve karısına köşkten ayrılmayı teklif eder. Pervin bu isteğe pek ehemmiyet vermez. Müfid bunun üzerine bir mektup bırakarak köşkten ayrılır. İlk başta her şey iyi gitse de sonraları Pervin’i özlediğini hisseder ve hastalanır. Bunu haber alan Pervin onu ziyarete gelir, Müfid iyileşir. Müfid Pervin ile Sacid’i bir gece şimşeğin çakması sonucu ortaya çıkan aydınlıkla, sarmaş dolaş şekilde görür. Sacid odadan sesler gelmesi üzerine Müfid’i görmeye odasına gidince bir boğuşma başlar. Pervin ise onların yanına odaya girer. Odada iki adamın da cesedini gören Pervin aklını kaybedecek dereceye gelir ve hastaneye yatırılır.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?