Şık Romanı Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

  • 15 Aralık 2021
  • 22.458 kez görüntülendi.

Şık Romanı Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Şık romanı, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın sosyal roman türünde kaleme aldığı eserlerden biridir. Şık romanı, Hüseyin Rahmi’nin kaleme aldığı ilk romanı olması bakımından oldukça önemlidir. Biz de eserozetleri.com olarak sizler için Şık romanının özetini hazırladık. Keyifli okumalar dileriz.

Şık Kitap Özellikleri

Şık Kitabının Yazarı

Şık kitabının yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar’dır.

Şık Kitabının Türü

Şık kitabının türü Sosyal Roman olarak değerlendirilebilir.

Şık Kitabının Önemi

Hüseyin Rahmi’nin 18 yaşında kaleme aldığı ilk eseri olması bakımından önem arz eden roman, Felatun Bey ve Rakım Efendi’nin etkisiyle yazılmıştır.

Şık Kitabının Konusu

Gösteriş düşkünü, alafrangalığa tutkun olan, “şık” giyimli Şatırzâde Şöhret Bey’in sonu hüsranla biten yaşamı anlatılmıştır.

Şık Kitabının Karakterleri

Şatırzâde Şöhret Bey: Romanın asıl kahramanıdır. Dış görünüşe önem veren, asilzade olduğunu düşünen, alafrangalık düşkünü bir tiptir.

Madam Potiş: Şöhret Bey’in sevgilisi ve metresi olan kadın aslen Fransızdır. Bayağı bir kadın olan Potiş, kadınlığını kullanarak Şöhret Bey’i avucunun içine almıştır.

Maşuk Bey: Şöhret Bey’in yakın arkadaşıdır. Kendisi gibi alafrangalık özentisi içinde olan bir adamdır.

Madam Adel: Maşuk Bey’in sevgilisidir. Yabancı bir kadındır. Ahlaklıdır ve hayatını el emeğiyle kazanmaya çalışır.

Şık Romanı Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Şık Romanı Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Şık Romanı Özeti

Gösteriş düşkünü, alafrangalığa tutkun olan, “şık” giyimli Şatırzâde Şöhret Bey, Madam Potiş adlı bir kadınla ilişki yaşar. Ancak metresine para dayandırmadığı için annesinin elmaslarını çalar. Şöhret Bey, metresi ve Drol adlı köpekleriyle ile sokaklarda dolaşır. Sokaktan bulduğu köpeği Drol, bir lokantada tabaklara saldırıp etrafı dağıtmasıyla Şöhret Bey lokantada dayak yer ve metresi tarafından da terk edilir. Şöhret Bey ise yakın arkadaşı Müştak Bey’in evine sığınır. Bu evde gece düzenlenen bir eğlence sırasında çeşitli olaylar meydana gelir. Şöhret Bey, genç sandığı yaşlı bir kadına yaklaşmaya çalışır. Kadın, gece olunca Şöhret Bey’in odasına gelir ve ortalığı velveleye verir. Şöhret Bey bunun üzerine sokağa atılır. Ancak evdeki kişilerin bazı eşyalarının kaybolduğu görülünce ertesi gün Şöhret Bey ve bu olanlara sebebiyet verdiği düşünülen metresi Potiş tutuklanır.

Şık Romanı Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar

Şık Romanı Özeti – Hüseyin Rahmi Gürpınar


Hüseyin Rahmi Gürpınar eserler özetlerini okumak için ilgili kategoriye gidebilir ya da bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?