Siddhartha Özeti, Konusu ve Karakterleri

  • 11 Mart 2022
  • 221 kez görüntülendi.

Siddhartha özeti, konusu ve karakterleri en merak edilen detaylar arasında yerini almaya devam ediyor. Hermann Hesse tarafından hazırlanan Dünyanın en ünlü kitaplarından birisidir. İlk defa 1922 yılında yayınlanan kitabın türü romandır. Birçok kişinin hayatına ışık tutacak şekilde özel olarak hazırlanmıştır.

Siddhartha Özeti

Siddhartha özeti incelenirken Siddhartha; tıpkı Buda’nın bir parçası gibi olan prenstir. Babasının gerçek bilgiye ulaşmayı başarabilmesi için uzun süreli olarak direnişleri görmezden gelmesi ardından sarayını, gençlikleri ile beraber ailesini geride bırakmasını ve ormana çekilmesini öne çıkarır. Gezici bir dilenci gibi geçen uzun yaşamının hemen ardından Buddha ile tanışırlar ve ardından da uzun bir muhabbet etmeye başlarlar. Budhha ona Budizsm ile ilgili olarak iç yapıları ile beraber felsefe konularında ne kadar derin anlar meydana geldiği gösterir. Uzun bir şekilde meydan gelen meditasyonların ardından denemelerinin hemen sonrasında tam bir şekilde aradıklarını bulamamaktan bıkmış olması ve kendisini gidecek oldukları yere götürmesi beklenen araçları değiştirmişlerdir.

Bir şehre yerleşmeyi seçmesi ardından ticaret ile uğraşmaya da başlamışlardır. Birlikte yaşamaya başladıkları kadını varlıklarından her ne kadar henüz haberdar olmadığı çocuğu ile edinmiş olduğu tüm serveti ele alır. İlerleyen dönemler içerisinde meydana gelen boşluğun baskısı ile beraber her şeyi geride bırakarak çekingen bir hayata dönmesi dikkatleri çeker.

Siddhartha bunların hemen ardından nehir kıyısında yer alan fakir bir kayıkçı ile beraber Vasudeva’ya yerleşmeyi seçer. Küçük bir miktar da olsa para için insanları geçer. Siddhartha’ya gerçek bilgileri ile beraber aydınlanmasını sağlamak için rehberlik etmeyi başaracaktır. Romanın son kısmında da Siddhartha nehir içerisinde gerçek bilgileri bulur ve aydınlanma seviyelerine erişir. Aradığı her şeye tek bir noktada kitap içerisinde toplamıştır.

Siddhartha Özeti, Konusu ve Karakterleri

Siddhartha Özeti, Konusu ve Karakterleri

Siddhartha Konusu

Siddhartha konusu genel olarak Hermann Hesse tarafından Buddha yani Siddhartha Gautama’nın hayatını ele almaktadır. Budizm felsefesine ait içsel olan yönlerini usta bir şekilde ele alırken en ünlü eserleri arasında yer almaktadır. Roman kahramanı kısmında Siddhartha, Nirvana’ya bir an önce ulaşabilmek için gerçekleri bulabilmek adına arkadaşı Govinda ile beraber yollara düşmeyi konu olarak ele alır.

Siddhartha Karakterleri

Siddhartha karakterleri incelenirken birçok farklı nokta öne çıkmaktadır. Siddhartha karakterleri kısmında;

  1. Siddhartha; Genel olarak hayatın amaçlarını sorgulamaya başlayan, bir an önce Nirvana’ya ulaşmayı başarmak için hedefleri olan, bunun için hem maddi hem de manevi olarak yolculuklara çıkmayı tercih eden seyyah
  2. Siddhartha’ın babası; Yöresinde en ünlü olarak bilinen brahman
  3. Govinda; Siddhartha’ya gitmeyi başardığı anlarda her yerde eşlik eden en yakın dostları
  4. Gotama; Buda ya inanmayı başaran kişilerden birisi
  5. Vasudeva; ırmak tanrısı
  6. Kamala; Siddhartha’ya dünyevi olarak yer alan zevkler ve tatların tatmasını sağlayan kişi
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?