Seviyye Talip Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

  • 28 Şubat 2019
  • 2.063 kez görüntülendi.
Seviyye Talip Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

Seviyye Talip Roman Özeti | Halide Edip Adıvar

Milli Edebiyat Dönem yazarı olan Halide Edip Adıvar her eserinde olduğu gibi bu eserinde de olayları kadınlar üzerinden ele almıştır. Üç kadın figürü ile Batılılaşmayı ve mevcut olan medeniyeti incelemiştir. Seviyye Talip Romanı medeniyet ve kadın arasındaki bağ ve çözümü ele almıştır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR:Halide Edip Adıvar

ÖNEMİ: Mevcut olan medeniyet ve anlayışı , Batılılaşma ile etkileşime girince ortaya çıkan olayları inceliyor.

KONUSU: Muhafazakar bir kadın ile evlenen avrupai eğitim alan bir adamın evliliği , birbirlerine uygun olamadıklarını ilk olarak görmekteyiz. Daha sonra dönemin aykırı davranışlı bir kadını zaaf haline getiren Fahir ve onun aşkından kurtulmak için yaptıklarını , duyduğu pişmanlık , vicdan azabı sonucu yaşadıkları ince ince eserde işlenmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Fahir  : Romanın kahramanı Fahir , Avrupa’da eğitim almış ülkesine dönmüştür.

Macide : Fahir’in muhafazakar halasının kızıdır. Fahir’in karısıdır.

Seviyye Talip : Dönemin cüretkar kadınıdır. Fahir’i aşk ateşine düşürür.

Cemal : Seviyye’nin kocasını boşamak uğrana aşık olduğu Macar asıllı piyanist, Seviyye’nin ikinci kocasıdır.

Numan : Fahir’in arkadaşıdır. Birlikte seyahat ederler.

Evelin :Fahir’in Mısır seyahatinde Seviyye’ye benziyor diye aşık olduğunu sandığı kadın.

Seviyye Talip Roman Özeti

Avrupa’da eğitim alan Fahir , ölen annesinin vasiyeti üzerine muhafazakar hala kızı Macide ile evlenir. Fahir ; Macide’yi değiştirmeye çalışmış olsa da halasının baskısından kurtulamaz. Fahir kafasını dinlemek için İngiltere’ye felsefe okumaya gider. 2. Meşrutiyet’in ilanı ile ülkeye geri döner ve karısını istediği kılık kıyafete sokar, değiştirir. Davetlere , eğlencelere götürür. Bu eğlencelerden birinde çocukluk arkadaşı Seviyye ile karşılaşır. Seviyye dönemin aykırı davranışlı kadınıdır. Cemal’e aşık olup kocasını boşamak ister, kocası kabul etmeyince , terk edip Cemal ile nikahsız yaşarlar. Seviyye bir şekilde Fahir ve Macide hayatına girer. Fahir Seviyye’ye aşık olur. Macide ve Seviyye arasında kalan Fahir kafasını dinleyip bu kargaşadan uzaklaşmak için Numan ile Mısır’a seyahate çıkar.Mısır’da Evelin adlı bir kadına ilgi duyan Fahir , uzaklaşmanın bir faydası olmadığını anlar ve İstanbul’a geri döner. Fahir Mısır’da iken Cemal ile Seviyye evlenmiştir.Bunu duyup daha çok hırslanan Fahir , Cemal’in evde olmadığı bir gün Seviyye’ye gider ve arzuladığını elde eder. Bunun onu rahatlayacağını düşünürken daha büyük azaba sürüklemiştir. Aşık olduğunu düşünürken kendini kocaman pişmanlık ve vicdan azabı içinde bulur.31 Mart olaylarında asilerle mücadele ederken ölen Fahri aslında intiharına koşmuştur.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.