Sevgili Arsız Ölüm roman özeti | Latife Tekin

  • 07 Şubat 2019
  • 2.004 kez görüntülendi.

SEVGİLİ ARSIZ ÖLÜM – LATİFE TEKİN

TÜRÜ Sosyal – Psikolojik roman

ÖNEMİ: Türk edebiyatında roman yazma tekniği açısından değişikliklerin yaşandığı ilk örneklerden kabul edilmesi açısından önemlidir.

KONUSU: Aktaş ailesinin köyden şehre göç etmesi ve bireylerin yaşadığı olaylar romanın ana konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Atiye: Aktaş ailesinin annesidir. Geleneksel kültürü temsil eden kadındır. Çok acılar çeker ve hastalıklarla baş edemez, ölür. Bu karakter yazarın annesinden izler taşır.

Dirmit: Aktaş ailesinin kızlarıdır. Büyük şehre uyum sağlayan kızdır. Sokak hareketlerine de katılır. İnatçı bir kişiliktir. Köyde “cinli kız” diye dalga geçilir. Huvat Aktaş: Aktaş ailesinin reisidir. Ailesinin geçimi için köy ile şehir arasında mekik dokur. İşsiz kaldığı zaman buhranlı günler geçirir.

ÖZET:

Aktaş ailesinin beş çocukları vardır. Huvat Aktaş ve eşi Atiye Alacüvek köyünde yaşamaktadırlar. Geçim sıkıntısı nedeniyle Huvat, büyük şehre gidip gelir. Çocuklarından Dirmit ise köyde “cinli kız” olarak anılmaktadır ve Huvat bu nedenle de ailesiyle birlikte büyük şehre gitmeyi kafasına koymuştur. Şehre göç edildikten sonra da gelinleri de dâhil olmak üzere tüm aile geçim sıkıntısı nedeniyle ellerinden ne gelirse yapmaya başlarlar. Atiye ise sırtına binen yükün ağırlığından dolayı sürekli hasta olur. Dirmit burada şiirler yazmaya başlar ve hatta sokak hareketlerine katılır. Kendi evleri ile başka evler arasında karşılaştırmalar yaparak yaşamı sorgular. Annesi Atiye ise hastalık yüzünden ölür

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?