Sevdalinka Roman Özeti | Ayşe Kulin

  • 31 Aralık 2018
  • 1.049 kez görüntülendi.

Sevdalinka Roman Özeti | Ayşe Kulin

Sevdalinka romanı Ayşe Kulin tarafından yazılmıştır.  Aşk ve Savaş konularını işleyen roman yazarın bizzat Boşnak halkının acılarını anlatabilmek amacıyla yazdığı bir roman olması ve Bosna’nın acılarını anlatması bakımından önemlidir. Sevda şarkıları anlamına gelen Sevdalinka romanı, Nimeta ve Stefan aşkının eksininde 1992 yılında patlak veren Bosna savaşını konu edinen bir romandır.

ŞAHIS KADROSU

Nimeta: Romanın başkahramanıdır. Bosna-Hersek’te basın mensubu olan Boşnak bir kadındır. Fiko adında bir oğlu, Hana adında kızı vardır. Burhan ile evli olmasına rağmen karşı koyamadığı bir yasak aşk yaşar. Mutsuz bir kadındır.

Setefan: Nimeta’nın yasak aşk yaşadığı adamdır. Sırpların yanında savaşa katılır.

Burhan: Aldatılan adam rolündedir. Nimeta’nin kocasıdır. İnşaat mühendisidir. İhaneti öğrenince yıkıma uğrar ve BosnalIların yanında savaşa katılır. Ailesini ve karısını çok seven bir adamdır.

Sevdalinka Roman Özeti

Bir televizyon muhabiri olarak Yugoslavya’ya giden Nimeta orada yükselen Sırp milliyetçiliğini araştırmaya başlar. Burada tanıştığı Stefan ile de aşk yaşar. Ancak Nimeta evlidir ve kocasından boşanma sözü verir ancak çocukları olduğu için sözünde duramaz. Aşkı ve kocasıyla çocukları arasında kalan Nimeta hastalanır, psikolojik tedavi görür. Yugoslavya’da iç savaş başlayınca Stefan bu savaşa katılır. Son isteği Nimeta ile son bir gün geçirmektir. Bu isteği Nimeta kabul eder. Nimeta’nın kocası Burhan ise aldatıldığını öğrenir. Nimeta’yla kavga eder ve Sırplara karşı savaşmak için Boşnaklara katılır. Burhan’ın oğlu Fiko da babasıyla gider. Nimeta ise Stefan’la birlikte oğlunu bulmaya çalışır. Yaralı halde onu bulur ve hastaneye yetiştirmeye çalışırlar.

ARKA KAPAK YAZISI

Aynı ırktan, kim bilir belki de aynı soydan geliyorlardı. Aynı yaşlarda, aynı boylardaydılar. Aynı kadını sevmişlerdi. Ataları aynı tanrıya ayrı yollardan ulaşmak istedikleri için, biri Boşnak diğeri Hırvat’tı. Bunu kendileri seçmemişlerdi, savaşmayı ve kaderlerini de seçmedikleri gibi. Ve ambulanstaki çocuğu kurtarmanın dışında, beklentileri yoktu yarın için.
Yarınlar, kurşun, havan topu ve bombaydı, kandı. Ama her ikisi de farkına bile varmadan ‘daha güzel günleri’ bekliyorlardı. İnsanlar, değişik inançlarla ve hırslarıyla ne kadar karıştırırlarsa karıştırsınlar, kana, acıya, şiddete bulaştırsınlar, bu muhteşem dünyayı, yaşam bir umuttu sonuçta. Hiç bitmeyen bir umuttu.
Dünya tarihinin en acımasız soykırımlarından Bosna’da, bir kadın gazetecinin hayatla hesaplaşması…

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?