Sessiz Ev Roman Özeti | Orhan Pamuk

  • 02 Kasım 2018
  • 2.902 kez görüntülendi.

Sessiz Ev Roman Özeti | Orhan Pamuk

Sessiz Ev romanı Orhan Pamuk tarafından yazılan bir eserdir. Orhan Pamuk’un modern roman kalıplarından çıkmaya çalıştığı ve çoğulcu bakış açısı ile olayları her kişinin kendi ağzından anlattığı önemli bir romandır. Sessiz Ev roman Özeti sizler için özenle hazırlandı.

ROMAN : SESSİZ EV

YAZAR: ORHAN PAMUK

TÜRÜ: Sosyal – Postmodern roman

ÖNEMİ: Orhan Pamuk’un modern roman kalıplarından çıkmaya çalıştığı ve çoğulcu bakış açısı ile olayları her kişinin kendi ağzından anlattığı önemli bir romandır.

KONUSU: Selahattin Darvınoğlu’nun ölümünden sonra onun yaşamının eşi Fatma Darvınoğlu tarafından anlatılması ve çok çeşitli hayatların romana dâhil edilip okuyucuya sunulması romanın konusunu oluşturmaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

Fatma Hanım: Romanın başkişisidir. Roman özellikle Fatma Hanım’ın bakış açısından anlatılır. Selahattin Darvınoğlu’nun eşidir. Doksan yaşında ve çok şey görmüş geçirmiş bir kadındır. Çocukluğu aristokrat bir aile yanında geçmiştir.

Selahattin Darvınoğlu: Meşrutiyet dönemi doktor olan aydınıdır. Romanda ölü olarak karşımıza çıkar ve eşinin anlattıkları ile okuyucuya tanıtılır. Batılı düşünce sistemi ile geleneksel değerler arasında bocalayan bir tiptir, ittihatçılar tarafından sürgün edilmiştir.

Doğan: Fatma Hanım ve Selahattin Darvınoğlu’nun kaymakam olan oğullarıdır. Babasının kopyasıdır.

Gül Darvınoğlu: Doğan’ın eşi olan Gül Hanım; Faruk, Metin ve Nilgün’ün anneleridir. Faruk Darvınoğlu: Orhan Pamuk’a benzeyen bir tip olarak çizilmiştir. Tarihçidir. Tarihi gündelik olaylarla süslemeyi ve bir edebî metne dönüştürmeyi amaç edinmiştir.

Nilgün Darvınoğlu: Romandaki sol görüşlü kişiler Nilgün şahsında anlatılır. Nilgün aşkına karşılık vermeyen biri tarafından öldürülür.

ÖZET:

Faruk, Nilgün ve Metin üç kardeştir. Babaannelerini ziyarete Cennethisar’a gelirler. Babaanne roman boyunca sürekli olarak zihninde ölen kocası Selahattin Darvınoğlu’nun hatıralarıyla boğuşmaktadır. Bu üç genç ise babaannenin yanında birbirlerinden kopuk bir şekilde vakit geçirirler. Metin Ceylan isimli bir kızın gönlünü kazanmaya çalışır. Hırslıdır, babaannesinin boğazını bile sıkmıştır. Nilgün’e ise Haşan adlı bir genç âşık olur. Duygularına karşılık bulamayınca Haşan Nilgün’e vurur ve onun beyin kanamasından ölmesine neden olur. Yine babaannenin hatıralarından Cüce Recep, onun kardeşi İsmail de anlatılan diğer şahıslardır. Tarihçi Faruk ise arşivlerde Osmanlı’da olmuş bir veba salgınının izlerini sürmektedir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?