Şeker Portakalı Roman Özeti | Jose Mauro De Vasconceles

 • 11 Eylül 2022
 • 12.841 kez görüntülendi.

Şeker Portakalı özet, dünya klasikleri arasında en sevilerek okunan her yaşa hitap eden bir eserdir. Hayatınızın belli dönemlerinde farklı yaş gruplarında okuduğunuz da romanın sizin için anlamı ve değeri daha fazla değişecektir. Yazar Jose Mauro De Vasconceles bu eşsiz eserini on iki günde yazmıştır fakat biraz kendi hayatının bir kesiti gibi olan baş karakter Zeze bir ömür içinde taşıdığını söyler. Zeze aslında yazarın hayatının içerisinde anlam yüklediği tatlı karakteridir. 

Şeker Portakalı Kitabının Özellikleri

Şeker Portakalı Kitabının Türü

Şeker Portakalı Kitabının Türü romandır.

Şeker Portakalı Kitabının Yazarı

Şeker Portakalı Kitabının Yazarı, Jose Mauro De Vasconceles’dir.

 

Şeker Portakalı Kitabının Konusu

Zeze , kalbi temiz ama çok yaramaz bir çocuktur. 5 yaşında olmasına rağmen Zeze hayat dolu , yaşına göre fazla zeki , yoksulluk içerisinde ki acı hayatını eser anlatmaktadır. Zeze çok yaramaz ve çok akıllı olduğu için çevresinde ki bir kaç insan hariç dışında ki herkes ona şeytan der. Zeze hatta o kadar zekidir ki okumayı erkenden söker ve öğretmeni tarafından çok sevilir.

Şeker Portakalı Kitabının Önemi

Şeker Portakalı yazarın bu serideki ilk kitabıdır. Eserin devamı niteliğinde ki ikinci kitabı ” Güneşi Uyandıralım ” dır. Serinin üçüncü romanı ise ” Delifişek”tir. Yazar Jose Mauro De Vasconceles bir çok farklı alanda iş yapmış ve çalışmıştır. Yazarlık cevherini ömrünün ileri ki yıllarında çok sonra keşfetmiştir. Bunun için bunca değiştiği meslek hayatı ve ömrünün birikmiş hikayeleri sayesinde romanlarını kaleme almıştır.

Şeker Portakalı Roman Özeti | Jose Mauro De Vasconceles

Şeker Portakalı

 

İlginizi Çekebilir: Şeker Portakalı Sözleri

Şeker Portakalı Roman Özeti

Zeze; 5 yaşında çok yaramaz fakat bir o kadar da yaşına göre fazla zeki bir çocuktur. Bu yaramazlığı ve zekiliğinden dolayı etrafındaki bir kaç kişi hariç herkes ona şeytan der. Onun şeytan olmadığına bir ablası bir de öğretmeni inanmaz , onu severler. Zekiliği sayesinde kendini öğretmenine sevdirmiştir çünkü okumayı erkenden sökmüştür. Zeze beş yaşında olmasına rağmen, bir yetişkin gibi davranıp olayları algılamaya çalışabiliyor. Babası işsiz olduğu için zor durumda olan aile; taşınmak zorunda kalır. Yoksulluk içerisinde yaşarken bir de bu taşınma olayı Zeze’yi üzer ve bir şeker portakalı seçmesini söylerler. Seçer ve bu şeker portakalı ; Zeze’nin en iyi arkadaşı sırdaşı olur. Her gün ne yaşadıysa , ne yaptıysa ona anlatmaya başlar karşılıklı sohbet ederler.

Yılbaşı gelip çattığında Zeze babasından hediye bekler fakat yoksul baba hediye alamaz. Zeze’de babası da bu duruma üzülürler ama Zeze bu durumdan kendini suçlu hisseder . Bu yüzden ayakkabı boya kutusunu aldığı gibi dışarı çıkıp babasına hediye almak için para biriktirmeye başlar ve bunu başarır çok mutlu olur. Ama onun en büyük hayallerinden biri şehirde arabaların arkasına tutunup rüzgarı hissetmektir. Bu hayalini gerçekleştirir ama arabanın sahibi olan adamdan dayak yer. Orada araba sahibini bir gün öldüreceğine dair yemin eder. O adamı gördüğü yerde kaçar. Bir gün yine yaramazlık yaparken kendini keser. Okula giderken topallar tabii…  Adam Zeze’nin o halini görünce ona pansuman yaptırır ve limonata,pasta ısmarlar. Zeze ,adamı çok sever ilerleyen zamanda onu babası gibi görmeye başlar. Bu arada Zeze olağan yaramazlıklarına devam eder ve bunların sonucunda hep dayak yer. Bir gün çok ağır bir dayak yer ve o sırada birde bu Adamın arabasına tren çarpıp öldüğünü duyar. Ve Şeker Portakalı da kesilecektir artık Zeze iyice yıkılır. Fakat hayatına bu değerler olmadan artık devam etmek zorundadır.

En Çok Okunan Eser Özetleri

Popüler Aramalar

Yorumlar (22 Yorum)

 • Yıllar sonra tekrar okuyup, ilk günkü o çocuk heyecanımı bana yaşatan kitap. İlk aşk.

 • Ertan KELEŞ

  Her anne babanın mutlaka okuması gereken bir kitap.

 • Ah zeze ne güzel bi çocuksun sen. Tavsiye ederim.

 • Çocukluğumuza ait en güzel kitaplardan bir tanesidir. Kesinlikle kütüphanenizde bulundurmalı ve tekrar tekrar okuyarak aşındırmalısınız.

 • medet han

  çok iyi bir kitap. Kaçıncı okuyuşum oldu hatırlamıyorum kesinlikle tavsiye ediyorum

 • 7’den 70 e herkesin okuması gereken bir kitap, şiddetle öneriyorum

 • Ah şeker portakalı ablamla az mı okurduk zeze vardı hala zeze’nin ayrı bir yeri vardır 🙂 çok değerlidir. Herkes okumalı.

 • Özeti çok akıcı buldum, merak ettiğim bir kitaptı.

 • Şeker portakalı kitabı bende var ama daha okumamıştım. Site çok güzel özet geçmiş

 • Herkesin okuması gereken harika bir kitap.

 • Asmin Aygün

  Bu kitabı kitap araştırırken sürekli görüyordum ve merak edeip kitabı araştırdım . Abim araştırırken odaya girdi ve bu kitabı okuduğunu ve çok güzel bu kitap olduğunu söyleyince kitabı almak isitiyordum ama kitabı çok merek ettiğim için buraya bakmaya karar verdim ve gerçekten çok güzel bir kitapmış. Biyik bir eminlikle size kitabı çok tavsiye ediyorum . Yazarın elleri dert görmesin diyorum…

  • Bizde eser özetleri ailesi olarak Şeker Portakalı kitabını tüm kitap severlere tavsiye ediyoruz. Ayrıca popüler birçok kitabın özetini sitemizde bulabilirsiniz. Güzel yorumunuz için teşekkür ederiz.

 • Sanane ab

  Bu çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim UwU

 • efe ama belali

  nasıl yorumlara cevap verebilirim

 • Asya Aktaş

  Bu kitabı daha önce de okumuştum yeniden okumak beni çok mutlu etti
  Teşekkürler ederim elinize emeğinize sağlık

 • Demet kamay

  Çok harika bir kitap tavsiye ederim

 • azra yener

  cok guzel bır kıtap tavsıye ederım

 • Saikal iskender

  Çok güzel bir kitap.hem gülüyorsun hem ağlıyorsun. o kadar ağladığım ki sonlarında. Tavsiye ediyorum. Her kesin okuması gereken bi kitap.

 • Okuduğum çok beğendiğim ve cok ağlamama sebep olan kitap…insanlarin ne kadar kotu olduğunu o kadar güzel gosteriyor ki. Cocuklara sevgi gostermekten korkmayinn

 • şeker portakalı özeti için teşekkür ederim

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?