Şehrin Aynaları Roman Özeti | Elif Şafak

  • 23 Aralık 2018
  • 1.721 kez görüntülendi.

Şehrin Aynaları romanı yazarı Elif Şafak’tır. Eserin konusu İspanya’dan Engizisyon’un zulmünden kaçarak İstanbul’a gelen Yahudi kökenli bir ailenin iç ve dış kaynaklı sorunlarıdır. Sosyal ve siyasal bir roman olan Şehrin Aynaları romanı sadece bir roman değil aynı zamanda bir araştırma kitabı niteliği de taşımaktadır.

ROMAN : ŞEHRİN AYNALARI

YAZAR: ELİF ŞAFAK

TÜRÜ: Sosyal-Siyasal roman

ÖNEMİ: Tarihten, felsefeden psikolojiye kadar edebiyata kadar her konuda bilginin yer aldığı kitap, geniş bir ön çalışmanın ürünü olması açısından önemlidir.

ŞAHIS KADROSU:

Miguel Pereira: Romanın ana kahramanıdır. Yahudi’dir. Abisinin hanımı ile ilişki yaşar ve ondan çocuğu olur. Olaylar onu İstanbul’a getirir.

Antonio Pereira: Miguel Pereira’nın abisidir. Doktordur.

İsabel: Antonio’nun eşidir. Mutluluğu bulamaz. Miguel Pereira’dan çocuğu olur. Engizisyon’un kendisini tutuklaması ile hayatı alt üst olur.

Şehrin Aynaları Roman Özeti

Miguel Pereira, sonradan Hristiyan olmuş Yahudi bir ailenin çocuğudur. Abisi Antonio Pereira ile sürekli çatışmaktadır. Miguel hayattan zevk alan biriyken Antonio ise tıp öğrenimi gören biridir. Miguel Pereira abisi Antonio’yu gizliden gizliye kıskanmakta ve ondan öç almak için onun eşi İsabel ile ilişki yaşamaya çalışmaktadır. İsabel evliliğinde mutsuz olduğu için Miguel Pereira’nın ilgisine kayıtsız kalmaz ve ondan da bir çocuğu olur. Antonio ise Andres adındaki bu çocuğu kendi oğlu sanmaktadır. İsabel’in oğlunu kaybeden komşusu Elena Rodriguez, Andres’i evlatlık almayı istemesi üzerine ret cevabı alınca aileyi Yahudiliği yaşadıkları için Engizisyon’a şikayet eder. İsabel tutuklanır. Andres ailesinden alınarak Elena’ya teslim edilir. Engizisyon’un verdiği yakma cezasını gizlice izleyen Miguel, aynalar şehrine gitmeye karar verir ve İstanbul’a gelir. Miguel Pereira burada Yahudi cemaatine katılır ve İshak adını alır. İstanbul’a gelen İsabel de Kösem Sultan tarafından saraya alınır. Antonio ise gerçekleri öğrenerek Venedik’te ölür. Miguel, Ester adındaki bir kızın gördüğü rüyalar etkisiyle Mesih olduğunu ilan eder. Bir gece bıçaklanır ve kendisini kurtaran Şeyh Süleyman Efendi’nin kızı Zülfe ile kayıplara karışır.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?