Sefile Romanı Özeti Oku

  • 08 Mart 2022
  • 13.756 kez görüntülendi.

Sefile romanı özeti, Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınan eserlerden biridir. Sınavlarda çıkma ihtimali çok yüksek bir eserdir.

ROMAN : SEFİLE

YAZAR : HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

TÜRÜ: Aşk – Sosyal

ÖNEMİ: Ahmet Mithat’ın Henüz On Yedi Yaşında adlı romanına antitez olarak realist bir anlayışla yazılması açısından önemli bir eserdir.

KONUSU: İhsan Bey’in etrafındaki insanlarla kendi hayatını mahvetmesi ve Mazlume’nin temiz bir hayattan kötü yola düşme süreci romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Mazlume: Romanın başkahramanıdır. Hayatı fakirlikle geçmiş ve dilencilik de yapmış olan kadındır. İyi bir insandır ancak Ihsan’la aşk macerasına girince hayatı alt üst olur. Fuhuş yapmaya başlayan Mazlume, Ihsan’ın da katili olur.

İkbal: Mihriban hanımın kızıdır. Kötü yola düşmüştür ancak İhsan Bey’i sever. Onunla evlenip hayatına çekidüzen vermek ister. Ancak hastalanır ve İhsan Bey’in Mazlume’yle ilişkisini görünce ölür.

İhsan Bey: Eğitim almış bir şahıstır. Ancak ihtiraslarının esiri olur. Kötü yola düşmüş Ikbal’e âşık olması ve annesini de kaybetmesi sonun başlangıcı olur. Mazlume tarafından öldürülür.

Sefile Romanı Özet

Mazlume tek göz odası olan bir evde yaşayan, fakir bir kızdır. Babasını küçük yaşta kaybeder. Hasta olan annesi ise Rahime Hanım’ın desteğiyle geçimini sağlar. Annesi ölünce Rahime Hanım, Mazlume’ye de bakar. Ancak Rahime Hanım’ın ölümüyle Sultan Beyazıt Cami’nde dilencilik yapmaya başlar. Mihriban Hanım ve kızı İkbal ise geçimlerini fuhuş yaparak sağlamaya çalışan iki kadındır, iyi bir ailenin oğlu olan Ihsan Bey ise ikbal’e gönlünü kaptırır. Ancak annesi onunla evlenmesine rıza göstermez, ikbal ise hem yaşadığı hayattan hem de ümitsiz aşkından dolayı hastalanır.

Mihriban Hanım camide gördüğü Mazlume’yi evine alır. Geçimlerini fuhuş yaparak sağlayan ana kızı görünce kaçmaya çalışır. Onların vesilesiyle de ikbal ile gönül ilişkisi yaşayan Ihsan Bey’le tanışır. İhsan Bey Mazlume’ye âşık olur ve bunu gören ikbal ölür.

Annesini de kaybeden İhsan Bey bütün bunlardan kendini sorumlu tutarak içki içmeye başlar. Mazlume, İhsan Bey’den hamiledir ancak Ihsan Bey Mazlume’ye inanmaz ve onun da kötü yola düştüğünü sanır. Mazlume ise kendisinin temiz bir kadın olduğuna inandıramayınca bilerek fuhuş batağına sürüklenir. Çocuğunu da düşürünce aklını kaybeder. Romanın sonunda Mazlume hayatını mahveden İhsan Bey’i öldürür.

Sefile Eserinin Türk Edebiyatındaki Yeri

Türk Edebiyatı’nda romanın teknik olarak ve dil olarak en güzel örneklerini Halit Ziya Uşaklıgil’in eserlerinde görmekteyiz. Sanatçının ilk romanı Sefile romanıdır. Sefile eserinin Türk Edebiyatı’ndaki yeri bu sebeple çok önemlidir. Halit Ziya bu eserini Ahmet Mithat Efendi’nin Henüz On Yedi Yaşında adlı eserinde işlenen konuya karşı yazmıştır.

Sefile eserinin Türk Edebiyatındaki yeri eserin konusu ve dili bakımında incelendiğinde çok iyi anlaşılacaktır. Bu eserde sanatçı aşkının peşinden koşarken kötü yola düşen bir genç kızın yaşamını anlatmıştır. Sefile romanı konunun işlenişi bakımından natüralist roman olarak kabul edilmektedir.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?